Šefovi država brže stare, žive do tri godina manje

U istraživanju su posmatrani životi 279 predsjednika i 261 izazivača, a zaključak je da bivši predsjednici žive skoro tri godine manje od očekivanog
82 pregleda 0 komentar(a)
Lideri G7 u Hagu, Foto: Reuters
Lideri G7 u Hagu, Foto: Reuters
Ažurirano: 15.12.2015. 10:10h

Predsjednici država možda imaju velike privilegije tokom obavljanja svoje funkcije, ali plaćaju i visoku cijenu: stare brže, a stres na poslu može da im skrati život i do tri godine, zaključci su novog istraživanja objavljenom danas u Britanskom medicinskom žurnalu (BMJ).

Doktori su analizirali koliko dugo su živjeli predsjednici i premijeri 17 zemalja, uključujući Britaniju, Kanadu, Francusku, Njemačku i Sjedinjene Američke Države nakon isteka mandata, a u poređenju sa kandidatima koji su izgubili na izborima, prenosi agencija AP.

Kako navodi američka agencija, istraživaci su takođe poredili koliki je životni vijek šefova država naspram životnih očekivanja za ljude istih godina i pola.

U istraživanju su posmatrani životi 279 predsjednika i 261 izazivača, a zaključak je da bivši predsjednici žive skoro tri godine manje od očekivanog.

''Značajno je izgubiti nekoliko godina života. Vođe vjerovatno osjećaju da su nacionalni prioriteti važniji od pravilne ishrane i vježbanja'', kaže jedan od autora studije, doktor Anupam Džena sa medicinske škole na Univerzitetu Harvard.

On je dodao da je bivši predsjednik SAD Bil Klinton priznao da je često jeo brzu hranu.

''Možda bi njegov način života bio drugačiji da postoji mir u svijetu'', kaže Džena.

Nakon isteka mandata, Klinton je imao operaciju srca, a izgubio je kilažu i postao vegan da bi se borio sa bolešću srca.

Druga istraživanja su pokazala da predsjednici SAD zapravo žive duže od njihovih birača.

''Stres zbog vođenja zemlje može da ubrza proces sijeđenja kose ili boranja kože, ali ne znači da će predsjednici umrijeti ranije'', kaže profesor na Univerzitetu Ilinois u Čikagu, Dzej Olšanski.

Njegovo istraživanje bivših šefova država pokazuje da oni imaju duži životni vijek, dijelom zbog toga što čine jedan odsto populacije koja ima visoko obrazovanje, bogatstvo i bolji pristup zdravstvenoj zaštiti od većine.

Međutim, čak se i predsjednik SAD Barak Obama nedavno šalio sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom, koji je gotovo deset godina mlađi od američkog predsjednika, o tome kako vrhovne političke pozicije u zemlji mogu ubrzati proces starenja, te ga je, tom prilikom, savjetovao da počne "da se farba da ne bi osijedeo".

Bonus video: