Ruski putnički avion A321, koji se 31. oktobra srušio u Egiptu odvevši u smrt 224 putnika i članova posade, pao je zbog "spoljnih faktora," saopštila je danas ruska aviokompanija "Kogalimavija", dok predsjednik i premijer Rusije pozivaju na temeljnu istragu o tragičnoj avionskoj nesreći.
Šef ruske Agencije za vazdušni saobraćaj Aleksandar Neradko je rekao da se avion raspao u vazduhu dok je letio na velikoj visini, ali funkcioner "Kogalimavije" Aleksandar Smirnov ukazuje da nije bilo tehničkih kvarova koji su mogli dovesti do raspada aviona u vazduhu te da je "jedino objašnjenje neko dešavanje spolja".
Ruska aviokompanija smatra da je do nesreće došlo zbog mehaničkog udarca usred vazduha i oštećenja na strukturi aviona.
Pozivajući se na izvore u odboru koji analizira crnu kutiju aviona nađenu poslije pada, Rojters međutim javlja da avion "nije pogođen spolja i da pilot nije prijavio hitnu situaciju prije nego što je avion nestao sa radara."
Zamjenik direktora "Kogalimavije" Viktor Jung objašnjava da posada aviona nija prijavila problem zato što je već izgubila mogućnost da djeluje kada je došlo do katastrofe.
Crne kutije su pronađene na Sinaju, a ruski istražitelji su pokrenuli krivični postupak protiv "Kogalimavije" po članu zakona o kršenju pravila letjenja i pripreme za njih.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da će svaki mogući uzrok avionske nesreće u Egiptu biti ispitan, podsjetivši da glavnu istragu vrši zemlja gdje se dogodila nesreća, uz napomenu da Moskva visoko cijeni efikasnost egipatskih vlasti u istrazi nesreće.
On ukazuje da se za sada nijedan mogući uzrok ne može isključiti te da su istražitelji tek počeli svoj rad i naglašava da je "apsolutno pogrešno da se artikulišu bilo kakve preliminarne spekulacije, mišljenja ili izjave".
Istovremeno, direktor ruske Agencije za aviosaobraćaj Neradko je danas kritikovao aviokompaniju "Kogalimavija" zato što je ukazala na uzrok tragedije dok istraga još nije završena.
On je naveo i da će egipatske vlasti početi da analiziraju sadržaj crne kutije tek kad stignu predstavnici svih zainteresovanih strana, što uključuje ne samo Rusiju i Egipat, već i Francusku, Njemačku i Irsku.
U međuvremenu, britanski vojni stručnjak Pol Biver iznio je mišljenje da džihadisti Islamske države, koji su nedugo nakon tragedije objavili da su oborili ruski putnički avion, nisu mogli da ga sruše.
Biver je, naime, ubeđen da IS ne posjeduje raketni sistem, poput ruskog sistema BUK, pomoću kojeg je moguće oboriti avion sa visine od gotovo 10.000 metara, a dodaje i da obavještajne agencije detaljno nadgledaju Sinajsko poluostrvo, tako da bi raketni sistem bio primijećen.
S druge strane, direktor američke Nacionalne obavještajne službe Džejms Klaper primjećuje da iako nema direktnih dokaza da je terorizam odgovoran za pad ruskog putničkog aviona u Egiptu, Islamska država ima značajno prisustvo u tom egipatskom delu Sinaja.
Rusko Ministarstvo za vanredne situacije proširilo je danas oblast potrage za tijelima žrtava i ostacima aviona A321 koji se srušio na Sinaju na 30 kvadratnih kilometara, saopštio je ministar Vradimir Puškov.
Ruske novinske agencije su javile da je prvi avion ruskog ministarstva za vanredne situacije doletio na aerodrom "Pulkovo" u Sankt Peterburgu jutros nešto prije šest sati po lokalnom vremenu, noseći 144 tijela, a iz Ministarstva su naveli da će sljedeći avion sa tijelima iz Kaira poletjeti večeras za Sankt Peterburg.
Proces identifikacije bi trebalo da počne danas, naveo je Rojters.
Putnički avion A321 srušio se na putu za Sankt Peterburg oko pola sata poslije polijetanja iz egipatskog ljetovališta Šarm el Šeik.
Pao je oko 70 kilometara južno od grada Al Ariša na sjeveru Sinaja, sa 217 putnika i sedam članova posade. Većina putnika su bili ruski državljani koji su se vraćali sa ljetovanja, četiri Ukrajinaca i jedan Bjeloruski državljanin, a preživjelih nema.
Istražitelji iz nekoliko zemalja pretražuju teren na Sinaju, a šef irskog tima je rekao da će rezultati iz pronađenih crnih kutija biti poznati za nekoliko dana.
Bez direktnih dokaza da je terorizam odgovoran za pad aviona
Direktor američke Nacionalne obavještajne službe Džejms Klaper izjavio je danas da iako nema direktnih dokaza da je terorizam odgovoran za pad ruskog putničkog aviona u Egiptu, Islamska države (IS) ima značajno prisustvo u tom egipatskom dijelu Sinaja.
"Još nemamo bilo kakve direktne dokaze o bilo kakvoj umiješnosti terorizma u nesreću u subotu kada je poginulo svih 224 ljudi, u avionu ruske kompanije Metrodžet", rekao je Klaper.
Međutim, Klaper je primetio da, IS koja je preuzela odgovornost za napad, ima značajno prisustvo u egipatskom dijelu Sinajskog poluostrva, gdje se dogodila nesreća.
Na pitanje imaju li džihadisti IS "kapaciteta" da izvedu jedan takav napad i obore putnički avion, Klaper naveo da je "to malo vjerovatno".
"Ne bih to isključio (kao uzrok pada aviona)", naveo Klaper novinarima na marginama skupa održanog u Vašingtonu, prenijela je agencija AP. Egipatski ogranak ekstremističke grupe IS saopštio je u subotu da su njegovi pripadnici oborili ruski putnički avion koji se srušio na Sinajskom poluostrvu.
Irska: Za avion registrovan u Irskoj odgovara ruska strana
Irske vazduhoplovne vlasti (IAA) saopštile su danas da je avion, koji se srušio u subotu na egipatskom poluostrvu Sinaju, bio registrovan u Irskoj gdje je ranije ove godine utvrđeno da su uredni svi dokumenti vezani za njegovu bezbjednost. A
vion je u vlasništvu irske kompanije - Ajriš Firm Vilmington Trast SP Servisis (Dablin) Ltd. i iznajmljen je ruskom avio prevozniku Metrodžet.
Irske vlasti su navele da je ruska strana, prema međunarodnim avio pravilima, odgovorna za sve aspekte vezane za rukovanje avionom, uključujući njegovo održavanje i bezbjednost. P
ošto je avion bio registrovan u Irskoj, zbog toga je u aprilu i maju ove godine IAA sprovela godišnji pregled dokumentacije aviona i utvrdila da su tada svi sertifikati bili uredni.
Bonus video: