Sat zamjenili sa bombom: Dječak iz Teksasa izbačen iz škole zbog izuma

Ahmed je samo jedan od pokazatelja koliko predrasude mogu da budu loše. Zbog svog etničkog porijekla, umjesto da bude nagrađen za svoj izum, dječak je doživio neprijatnost od profesorice i direktora škole, koji su mislili da je Ahmed napravio bombu
18 komentar(a)
ahmed muhamed, Foto: Twiter
ahmed muhamed, Foto: Twiter
Ažurirano: 17.09.2015. 09:35h

Priča Ahmeda Muhameda je uzburkala javnost širom SAD.

Dječak od samo 14 godina iz Teksasa,koji je u sklopu školskog projekta napravio sat, nije ni sanjao da će taj izum da ga košta daljeg školstva i da će čak da bude priveden.

Ahmed je samo jedan od pokazatelja koliko predrasude mogu da budu loše. Zbog svog etničkog porijekla, umjesto da bude nagrađen za svoj izum, dječak je doživio neprijatnost od profesorice i direktora škole, koji su mislili da je Ahmed napravio bombu.

Međutim, čim je javnost saznala za cijeli slučaj, Ahmed je počeo da dobija podršku širom svijeta.

Osnivač i prvi čovjek Fejsbuka, Mark Zakerberg, među prvima je podržao tinejdžera.

“Vještina i ambicija da napraviš nešto super treba da se nagradi aplauzom, a ne da se završi hapšenjem. Budućnost pripada ljudima kao što je Ahmed“, napisao je Zakerberg na svom Fejsbuk profilu.

Predsjednik SAD, Barak Obama, pozvao je dječaka da posjeti Bjelu kuću.

"Kul sat si napravio Ahmede. Da li bi želio da ga doneseš u Bijelu kuću? Trebalo bi da inspirišemo djecu da vole nauku. to je ono što Ameriku čini sjajnom", napisao je američki predsjednik na svom Tviter profilu.

Hilari Klinton je bila izričito oštra u osudi cijele situacije, potencirajući da je dječakova "jedina krivica" to što je musliman.

Ubrzo je podrška počela da stiže iz cijelog svijeta putem društvenih mreža (#IStandWithAhmed).

Kako sada stoje stvari, tinejdžer je izjavio da neće više nikad ništa napraviti, ne bi li izbjegao nove neprijatnosti.

Bonus video: