Tibetanski lama Tenzin Dalek Rinpoče, koji je prije 13 godina osuđen za učešće u terorističkom napadu i podsticanje separatizma, umro je u 65. godini u kineskom zatvoru, saopštile su danas grupe za zaštitu prava i vlada Tibeta u egzilu.
Optužbe protiv Rinpočea mnoge grupe za zaštitu prava isticale su kao lažne, prenosi AP.
Porodicu je juče policija u gradu Čengu, na jugoistoku Kine, obavijestila o njegovoj smrti, navodi se u saopštenju grupe "Studenti za slobodan Tibet".
Sa druge strane, tibetanska vlada u egzilu navodi u saopštenju da je rođak preminulog Geše Njima rekao da porodica nije informisana o uzorku smrti.
U međuvremenu, mnogi Tibetanci su se okupili ispred vladinih kancelarija u okrugu Jađiang u provinciji Sečuan, domovini Rinpočea, saoštila je grupa "Slobodni Tibet", čije je sjedište u Londonu, a veliki broj pripadnika bezbjednosnih snaga izašao je na teren.
Nakon što je 2002. godine optužen za podsticanje separatizma i učešće u bombaškom napadu na javnom trgu, Tenzin Dalek Rinpoče je osuđen na smrt. Ta kazna je, kasnije, preinačena u doživotnu kaznu zatvora, a potom na 20 godina.
On je, tokom služenja kazne, isticao da je nevin, navodi se u saopštenju "Studenata za slobodni Tibet", koji dodaju i da je porodica tražila od policije da im se dostavi tijelo kako bi mogli da obave pogrebne obrede.
Prema neimenovanom izvoru radija "Slobodna Azija", koji finansira vlada SAD, policija je obavijestila porodicu da je Rinpoče ozbiljno bolestan, a kada su njegovi najbliži otišli da ga posjete, rečeno im je da je mrtav.
Radio dodaje da je lama bio lošeg zdravlja i imao ozbiljne srčane probleme, kao i da u početku nije dobijao nikakvu zdravstvenu njegu.
"Studenti za slobodan Tibet" ističu i da je porodica prošle godine podnijela zahtjev da tibetanski sveštenik bude pušten iz zdravstvenih razloga, ali on nije odobren.
"To što mu nije čak odobren medicinski uslovljen otpust, kao i želja njegovih sljedbenika da ga vide pokazuje tvrdu politiku kineskih vlasti", istakao je šef tibetanske vlade u egzilu Lobang Sangaj.
Odnos tibetanskog lame sa kineskim zvaničnicima je pogoršan posle njegove podrške dalaj lami, koga kineske vlasti smatraju separatistom.
Bonus video: