Kina je 25. marta obilježila dvadesetogodišnjicu uvođenja petodnevne radne sedmice, što je podstaklo javnu raspravu o odnosu "rada i igre" u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta.
Građani čiji se standard popravio u decenijama jakog ekonomskog i privrednog rasta sad traže četiri radna dana, a ideju podržava 98 odsto od 50.000 ispitanika u Sini.
Profesor Vang Kijan sa kineskog Univerziteta Renmin koji se specijalizovao za "ekonomiju opuštanja" posebno jako zagovara smanjenje broja radnih sati i pritom navodi uspjehe evropskih nacija, prenosi državni Global Times.
Kijan kao primjer navodi Holandiju, gdje se radi 29 sati nedjeljno, što je najmanji broj radnih sati u bilo kojoj industrijskoj naciji. On je naveo i primjer Danske, gdje radna sedmica traje 37.7 sati i koja važi za "najsrećniju zemlju svijeta", piše Index.hr.
"Uprkos malom broju radnih sati, Holandija je jedna od od najproduktivnijih nacija EU," kaže.
Sa druge strane, kineski radnici u prosjeku dobijaju pet dana plaćenog odmora godišnje. Pred državne praznike, od kojih dva traju sedam dana, radnici u Kini moraju da rade vikendima, kako bi uživali u praznicima.
Vang je optimističan da će radna sedmica koja traje četiri dana u Kini postati stvarnost do 2030. godine uprkos protivljenju korporativnih lobija i kulturi rada koju zagovara Partija.
Riječ je o očiglednoj želji u populaciji koja trpi "kolektivnu iscrpljenost" nakon dvije decenije vrtoglavog ekonomskog rasta, ocjenjuje profesor i poziva zvaničnike da poslušaju želje građana.
Bonus video: