Kraj krize u Tunisu: U napadu u muzeju poginule 22 osobe

Lokalni radio je prenio da su napadači uzeli i taoce, među kojima su bili britanski, italijanski, francuski i španski građani. Svi taoci su oslobođeni, a akcija je okončana, navele su tuniske vlasti
0 komentar(a)
Ažurirano: 18.03.2015. 19:50h

U napadu u muzeju Bardo u glavnom gradu Tunisa poginule su 22 osobe, među kojima su većinom strani turisti, dva napadača, čistačica u muzeju i jedan pripadnik tuniske službe bezbjednosti, prenijela je tuniska državna televizija.

Premijer Tunisa Habib Esid rekao je ranije danas da je u napadu ubijena 21 osoba, kao i da su još dva ili tri napadača i dalje u bjekstvu, i da za njima traga služba bezbjednosti.

Esid je naveo da su među ubijenima turisti iz Italije, Španije i Njemačke.

Dva napadača i policajac ubijeni su u bezbjednosnoj akciji poslije napada na muzej, koji se nalazi odmah pored zgrade Parlamenta u centru Tunisa.

Prema informacijama agencije AP, u napadu je ranjeno šest ljudi. Poljsko ministarstvo spoljnih poslova navelo je da su među ranjenima i tri Poljaka, dok je italijansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da su povrijeđena najmanje dva Italijana, a da je još 100 drugih prebačeno na bezbjednu lokaciju, prenosi agencija AP.

Jedan zaposleni u muzeju rekao je da su napadači "otvorili vatru na turiste dok su izlazili iz autobusa, prije nego što su ušli u muzej".

U vrijeme napada poslanici su raspravljali o zakonu protiv terorizma. Ubrzo je skupština evakuisana.

Lokalni radio je prenio da su napadači uzeli i taoce, među kojima su bili britanski, italijanski, francuski i španski građani. Svi taoci su oslobođeni, a akcija je okončana, navele su tuniske vlasti.

Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Mohamed Ali Arui rekao je ranije da su u napad umiješana "dva ili više terorista, naoružani sa 'kalašnjikovima'".

Francuski premijer Manuel Vals osudio je najjoštrije teroristički napad u Tunisu.

Jedan od očevidaca rekao je za BBC da je ispred muzeja bila "ogromna gužva" od najmanje 500 ljudi.

Dodao je da su iznad letjeli helikopteri, a na ulici su bili tenkovi.

Bardo muzej, poznat po svojoj kolekciji antikviteta, glavna je turistička atrakcija u Tunisu. On sadrži jednu od najvećih svjetskih kolekcija rimskih mozaika.

Turizam je glavni sektor tuniske ekonomije, sa velikim brojem Evropljana koji posjećuju tu mediteransku zemlju.

U eksploziji bombe u ljetovalištu Đerba 2002. je poginulo 19 ljudi, uključujući 11 njemačkih turista. Za napad je kasnije odgovornost preuzela Al Kaida.

Posljednjih mjeseci porasla je zabrinutost za bezbjednosnu situaciju u Tunisu, naročito nakon porasta nestabilnosti u susjednoj Libiji.

Veliki broj Tunišana takođe je otišao da se bori u Siriji i Iraku, što je podstaklo bojazni da bi ekstremisti kada se vrate u domovinu mogli da sprovode napade.

Ban Ki Mun osudio napad u Tunisu

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun osudio je danas napad na muzej Bardo u Tunisu i izrazio solidarnost sa Tunisom.

Ban "naoštrije osuđuje taj napad" i upućuje "najiskrenije saučešće porodicama žrtava tog gnusnog čina", rekao je zamjenik portparola UN Farhan Hak.

Generalni sekretar je takođe izrazio solidarnost sa tuniskim narodom i tuniskim vlastima", dodao je on.

Napad je osudio i predsjednik Evropskog savjeta, bivši poljski premijer Donald Tusk. Tusk je izrazio saučešće porodicama žrtava i poručio da ni Evropska unija ni Tunis neće dopustiti da ih zastraši terorizam, bez obzira da li je unutar EU ili drugdje.

Galerija

Bonus video: