Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini želi da Evropska unija razmotri slanje vojnika u Libiju kao podršku vladi nacionalnog jedinstva, ali njen plan naišao je na skepticizam vlada država članica, zabrinutih zbog rizika.
Ministri spoljnih poslova EU koji se sjutra sastaju u Briselu razgovaraće o tome da li da ovlaste Mogerinijevu da sačini predlog o misiji EU u Libiji u slučaju uspjeha pregovora za rješenje političke krize u toj zemlji, koji se vode pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija.
Mogerini je iznijela ideju o slanju tima u Libiju koji bi nadgledao sprovođenje prekida vatre i bio angažovan na zaštiti aerodroma i infrastrukture, ukoliko razgovori koje vodi izaslanik UN Barnardino Leon budu uspješni.
Nova misija EU zahtijevala bi poziv Libije kao i mandat Savjeta bezbjednosti UN, naveo je Rojters.
Diplomate nekoliko država članica izrazili su oprez oko prebrzog donošenja odluke.
"Želimo najprije da vidimo sporazum... prije nego što se politički obavežemo za planiranje operacija koje bi bile veoma rizične i koje bi nas dovele u izuzetno nemirnu zemlju", rekao je jedan od diplomata koji je insistirao na anonimnosti.
Više od tri godine poslije svrgavanja i ubistva Moamera el Gadafija, Libija je preplavljena oružjem, a suprotstavljene frakcije se bore za kontrolu nad ključnim gradovima i ogromnim naftnim bogatstvom zemlje, što je stvorilo plodno tle za ekstremiste Islamske države.
U centralnom dijelu Libije, blizu grada Sirta, danas je došlo do žestokog sukoba ekstremista, koji su se obavezali na lojalnost Islamskoj državi i milicija koje se dovode u vezu sa samoproglašenom islamističkom vladom u Tripoliju.
Vlada u Tripoliju prethodno je negirala postojanje ekstremista lojalnih Islamskoj državi, a današnji sukobi prvi su između libijskih islamista i saveznika te džihadističke grupe, prenio je AP.
Saveznici Islamske države izveli su smrtonosni napad na jedan luksuzni hotel u Tripoliju u januaru, a u februaru objavili video odsijecanja glava preko 20 egipatskih hrišćana.
Bonus video: