Gafovi, ispadi i blamaže poznatih u 2014.

Veliki broj javnih ličnosti bio je izložen poniženju, primoran da se izvinjava, pokazao lošu procjenu ili totalno neznanje
6 komentar(a)
Vladimir Putin, Foto: Reuters
Vladimir Putin, Foto: Reuters
Ažurirano: 31.12.2014. 18:09h

„Nema gejeva u gradu“ U intervjuu za BBC uoči Zimske olimpijade 2014, gradonačelnik ruskog grada domaćina Soči, Anatolij Pahomov, rekao je da u njegovom gradu nema homoseksualaca. Rekavši da su gejevi dobrodošli da prisustvuju Olimpijadi, izjavio je „mi ih nemamo u gradu.“

Bajdenovi ispadi Američki potpredsjednik Džo Bajden je poznat po gafovima. Nije razočarao ni u 2014. U septembru je beskrupulozne bankare koji iskorištavaju vojnike raspoređene u inostranstvu nazvao „shylocks,“ što je antisemitska uvreda. Kasnije je priznao da je izabrao pogrešne riječi.

Takođe je morao da se pokunji i nazove princa Ujedinjenih Arapskih Emirata, ministra spoljnih poslova Saudijske Arabije i turskog predsjednika da „pojasni“ svoje komentare u kojima je ukazao da UAE i Saudijska Arabija podržavaju Al Kaidu i Al-Nusra front u Siriji te da Ankara dopušta stranim borcima da idu u Siriju.

No 'Respect'

I Bajdenov šef, predsjednik Barak Obama je izazvao kolutanje očima. Pokrenuo je buru političkih reakcija kada je rekao „još nemamo strategiju“ za borbu protiv Islamske države u Siriji.

Takođe je pogrešno spelovao „Respect“ tokom odavanja počasti pjevačici Areti Frenklin, a republikanci su ga optužili za nepoštovanje vojske nakon što je Bijela kuća na Instragram postavila kratak video snimak na kojem Obama nespretno salutira marincima držeći u ruci šoljicu kafe.

Zabrljao, kraljevski Britanski premijer Dejvid Kameron je rekao da mu je „izuzetno žao i neprijatno“ zbog izjave koju je dao o kraljici Elizabete II.

On je snimljen kako bivšem gradonačelniku Njujorka Majklu Blumbergu kaže da je kraljica „prela preko telefona“ kada joj je javio da su škotski birači odbacili referendum o nezavisnosti.

„Čuješ li me sada?“ Privatni telefonski razgovor između, kako se uveliko vjeruje, pomoćnice američkog državnog sekretara Viktorije Nuland i američkog ambasadora u Kijevu Džefrija Pjata, procurio je u javnost početkom februara kada je Nuland predvodila napore SAD da se izdejstvuje neka vrsta rješenja za ukrajinsku krizu.

Na snimku, neko ko zvuči kao Nuland kaže „J..eš EU,“ omalovažavajući ono što smatra mlakim stavom EU prema krizi. Ne priznajući da je u pitanju glas Viktorije Nuland, američki Stejt department je saopštio da je Nuland „kontaktirala kolege iz EU i, naravno, izvinila se za te navodne komentare.“

​Mutni dogovor Ukrajinac Vitalij Kličko je vjerovatno mislio da čini dobru stvar kada je sa ostalim opozicionim liderima 21. februara potpisao sporazum sa tadašnjim predsjednikom Viktorom Janukovičem u cilju okončanja krize ali koji je takođe omogućio Janukoviču da ostane na vlasti do kraja 2014.

Demonstranti na Majdanu su bili gnjevni, a jedan od njih, 26-godišnji Vladimir Parasjuk je izašao na binu da osudi Klička i ostale zato što su se „rukovali sa ubicom“. Janukovič, očigledno uznemiren reakcijom demonstranata, pobjegao je iz prijestonice iste noći. Kličko se kasnije vratio na binu na Majdanu i izvinio zbog rukovanja sa Janukovičem.

Hladni prijem „Forin Polisi ga je nazvao ruski „glavni Don Žuan“.

„Ruski predsjednik Vladimir Putin, koi se nedavno razveo od supruge Ljudmile sa kojom je bio u braku 30 godina, primijećen je kako u novembru stavlja šal ili ćebe oko ramena prva dame Kine, Peng Lijun, tokom samita APEK-a u Pekingu. Pengova se kurtoazno nasmiješila Putinu ali je skoro odmah sklonila šal i dala ga članu osoblja. Ovaj neobični susret je direktno prenošen na kineskoj državnoj televiziji, ali su ga kasnije vlasti u Pekingu cenzurisale.

​Nevolje zbog Hitlera Govoreći o Putinu, najmanje dvojica svjetskih zvaničnika su se našli u nebranom grožđu nakon što su uporedili ruskog lidera sa Hitlerom zbog toga što je poslao ruske trupe (a kasnije i pripojio) na Krim.

Tokom privatnog razgovora sa jednim Jevrejinom koji je preživio Drugi svjetski rat, britanski princ Čarls je navodno rekao da „Putin radi otprilike isto što i Hitler“. Ruska ambasada u Londonu je ovu primjedbu nazvala „nečuvenom“.

Na dobrotvornoj večeri iza zatvorenih vrata, bivša prva dama SAD i vjerovatno kandidatkinja za predsjednicu 2016. godine Hilari Klinton je kazala da ukoliko razlozi koje je naveo Putin za pripajanje Krima - zaštita etničkih Rusa na poluostrvu - „zvuče poznato, onda je to zbog toga što je to isto govorio Hitler 1930-ih godina“. Ona je kasnije pojasnila svoju izjavu rekavši: „Ne pravim poređenje, već predlažem da naučimo nešto iz ove taktike koja je korištena i ranije“.

A Putinu svakako nije ništa trebalo da na pitanje kako komentariše izjavu Klintonove odgovori: „Bolje je ne prepirati se sa ženom“.

Francuski stil Francuski predsjednik Fransoa Oland zaprijetio je da će tužiti časopis „Klouser“ nakon što je u januaru objavio fotografije na kojima Oland tajno na motoru dolazi na sastanak sa francuskom glumicom Žuli Gaje.

Oland je u to vrijeme živio sa svojom partnerkom Valeri Trierveler, koja je zbog skandala završila u bolnici. Njihova veza je okončana ubrzo nakon toga.

​Ne baš sportski Dva velika sportska događaja 2014 - Zimska olimpijada i Svjetsko prvenstvo u fudbalu - imali su svoje neprijatne epizode ove godine.

Tokom spektakularne ceremonije otvaranja Olimpijade u Sočiju, jedna od pet pahulja, koje je trebalo da simbolizuju olimpijske prstenove nije se u ključnom momentu otvorila, dok je cijeli svijet gledao.

Državni mediji su odmah u montaži ubacili snimak sa probe, na kojem je svih pet prstenova bilo na svom mjestu, što su mnogi ismijali. Što je još gore, počela je da kruži priča da je čovjek odgovoran za propust sa prstenovima nađen u hotelskoj sobi izboden na smrt. Ta priča nije bila tačna.

Zemanovo spoticanje Češki predsjednik Miloš Zeman je u svojoj zemlji čuven po spoticanju u javnosti, i fizički i verbalno. Međutim, prevazišao je sebe tokom intervjua za Češki radio u novembru.

Članice ruske pank grupe „Pusi rajot“, je nazvao kučkama i „sje..nim,“ upotrijebio riječ g..no i ime benda preveo na češki koristeći posebno nepristojnu riječ. Takođe je novinara koji je vodio intervju pitao da li zna šta ime grupe znači za engleskom. Češki premijer Bohuslav Sobotka je rekao da je Zeman „ukaljao reputaciju predsjedništva.“

Bonus video: