Tri ugledna britanska univerzitetska profesora ukazala su da je Međunarodni monetarni fond (MMF) djelimično odgovoran za širenje ebole, jer daje prednost međunarodnoj otplati duga nad finansiranjem zdravstva u Liberiji, Sijera Leoneu i Gvineji, najteže pogođenim smrtonosnom bolešću.
Kreditni uslovi MMF-a spriječili su efikasnije suzbijanje ebole, od koje je od sada umrlo gotovo 8.000 ljudi, navela su tri profesora u tekstu objavljenom u časopisu "The Lancet Global Health".
Odbacujući tu ocjenu, MMF je naveo da su njegovi programi znatno doprinijeli poboljšanju zdravstva u tri zemlje i dodaje da je sa 430 miliona dolara pomogao suzbijanje ebole u zapadnom dijelu Afrike.
"MMF tvrdi da je bio jedan od aktera nalaženja rješenja za krizu... Ipak da li je možda MMF doprinio okolnostima koje su doprinijele nastanku krize", navode međutim profesori univerziteta Kembridž i Oksford, Aleksandar Kentikelenis, Martimn Maki i Dejvid Stakler.
Zahtjevi MMF vladama zemalja kojima je potrebna pomoć doprinijeli su propadanju zdravstva u tri zemlje, tvrde britanski profesori, a kao uzroke navode i građanske ratove i Liberiji i Sijera Leoneu.
Bonus video: