Poljska se dodvorava SAD po cijenu jedinstva EU

Tramp pokušava da podijeli Evropsku uniju dok se intenzivira sukob oko nuklearnog sporazuma sa Iranom
1343 pregleda 1 komentar(a)
Poljski predsjednik Andžej Duda sa Trampom u Bijeloj kući u septembru 2018, Foto: Twitter
Poljski predsjednik Andžej Duda sa Trampom u Bijeloj kući u septembru 2018, Foto: Twitter

Varšava i Vašington igraju protiv velikih evropskih sila u utakmici u kojoj se administracija Donalda Trampa svim silama trudi da ugasi nuklearni sporazum sa Iranom i da u tom procesu iskoristi evropske podjele oko spoljne politike.

Od cjelokupne štete koju je Tramp nanio transatlantskim odnosima, nijedna tema nije tako žestoko udaljila SAD od njihovih evropskih saveznica kao spor oko dogovora sa Iranom, poznatog kao Zajednički sveobuhvatni akcioni plan, navodi portal „Politiko“.

Evropski zvaničnici planiraju da u Francuskoj usvoje i registruju „instrument specijalne namjene“ kako bi pomogli evropskim kompanijama da nastave da posluju sa Iranom i zaobiđu sankcije koje je Tramp jednostrano uveo Teheranu prošle godine. Šefovi diplomatija EU će o konačnim pripremama za instrument specijalne namjene razgovarati sjutra u Briselu, gdje će pokušati da razrade zaključke o Iranu koji će biti usvojeni na liderskom samitu u martu.

Odbijane EU, najviše Francuske, Njemačke i Velike Britanije, da podrže Trampa u njegovoj odluci da se povuče iz sporazuma sa Iranom, naljutilo je američkog predsjednika i njegovu administracuju, navodi Politiko.

Spor je dodatno eskalirao nakon odluke državnog sekretara SAD Majka Pompea, koji je nedavno zauzeo stav protiv EU i multilateralnih organizacija, da sljedećeg mjeseca u Poljskoj održi konferenciju o miru na Bliskom istoku. Taj događaj će nesumnjivo pojačati tenzije između Varšava i Brisela istaći nesuglasice naročito u oblastio spoljne politike.

Evropska komisije je inicirala disciplinsku proceduru, takozvani Član 7, protiv Poljske zbog navodnog kršenja vladavine prava, a evropska šefica diplomatije Federika Mogerini je već saopštila da neće prisustvovati konferenciji u Varšavi. Zvaničnici EU su kazali da još nijesu odlučili da li će u Varšavu poslati niže rangirane zvaničnike.

Šefica diplomatije EU neće prisustvovati konferenciji u Varšavi: Zarif i Mogerini

Na pitanje novinara portala „Politiko“ kako komentariše konferenciju u Varšavi, portparol evropske službe za spoljnu politiku djelovao je priličnom ravnodušno. „Koliko smo razumjeli to je konferencija o Bliskom istoku, u tačnom nazivu stoji da je na ministarskom nivou u cilju promovisanja mira i stabilnosti na Bliskom istoku“, kazao je portparol i dodao da nema konkretan komentar na to. Dok je naizgled nejasno zašto će baš Varšava biti domaćin ovog skupa, konferencija zakazana za 13. i 14. februar će Pompeu pružiti priliku da forsira bliskoistočnu politiku Trampove administracije uoči godišnje Bezbjednosne konferencije koja se održava u Minhenu. Pompeo je, kako podsjeća portal, nedavno bio na turneji po Bliskom istoku u okviru koje je posjetio i Kairo gdje je oštro kritikovao Iran i bivšeg predsjednika Baraka Obamu kao dva glavna krivca za nestabilnost u regionu.

Pompeo sa saudijskim zvaničnicima tokom turneje po Bliskom istoku

Očekuje se da Poljska predstavi planove za konferenciju na sjutrašnjem sastanku šefova diplomatija EU. Diplomate su odbile da zvanično komentarišu događaj uputivši novinare na poljske kolege. Međutim, privatno i diplomate i zvaničnici su kazali da ih nerviraju očigledni pokušaji Varšave da se dodvori Trampu čak i po cijenu jedinstva Evropske unije.

Iran je takođe ljutito reagovao na vijest o organizovanju konferencije, a iranski ministar inostranih poslova Mohamed Džavad Zarif, je taj događaj opisao kao „očajnički antiiranski cirkus“.

U Poljskoj, pojedini analitičari smatraju da je Trampova administracija tamošnju vladu uhvatila nespremnom i da je sebi nepromišljeno dozvolila da bude uvučena u taj sukob.

„Sada smo u poziciji američkog spoljnopolitičkog podizvođača“, kazao je za „Politiko“ Marcin Zaborovski, iz spoljnopolitičke organizacije „Višegrad insajt“. Prema njegovom mišljenju poljski zvaničnici su pohrlili da prihvate američku inicijativu nakon Pompeovog saopštenja, koje je on prvo dao u intervjuu za televiziju „Foks njuz“.

„To je urađeno na užasan način“, kazao je Zaborovski i dodao da su poljske diplomate prozvane i u Teheranu, čime su ugrozili odnose koji su posljednjih godina počeli da se poboljšavaju.

„Iran je potencijalni izvor rasipanja naše energije od Rusije“, kazao je Zaborovski. „Sada je sve to oštećeno“.

Nakon što je poljski ambasador u Teheranu pozvan na sastanak u ministarstvu inostranih poslova, Poljska vlada je objavila saopštenje u kojem brani svoju odluku da bude domaćin konferencije. „Prema našem mišljenju, međunarodna zajednica ima pravo da razgovara o raznim regionalnim i globalnim temama i Poljska ima pravo da organizuje konferencije, čiji je cilj razvijanje platforme za aktivnosti koje promovišu stabilnost i prosperitet u regionu Bliskog istoka“.

Poljska vlada pruža Trampu najveću podršku od svih država Evropske unije, a uspjela je čak i da zainteresuje predsjednika SAD za ideju uspostavljanja stalne američke pomorske baze u oblasti koju su kazali da bi mogli nazvati „Fort Tramp“. Tramp je kazao da „ozbiljno razmatra“ tu ideju.

Sposobnost EU da se odupre američkim sankcijama je ogrničena, navodi „Politiko“, naročito ako se ima u vidu da im se mnoge kompanije već povinuju iz straha da bi mogle izgubiti pristup većem i unosnijem američkom tržištu.

Međutim, instrument specijalne namjene će makar donekle očuvati ekonomsku stabilnost, tvrde zvaničnici, i smatra se izuzetno važnim korakom za iransku vladu koja bi zahvaljujući tome mogla da odgovori kritičarima koji tvrde da Iran treba da odustane od dogovora.

Proslava godišnjice Islamske revolucije u Teheranu

Pojedine američke diplomate ismijavaju napore EU da očuva sporazum sa Iranom, navodeći da je samo pitanje vremena prije nego što propadne. Međutim evropski zvaničnici insistiraju da sporazum služi svrsi suzbijanja iranskog programa nuklearnog oružja i kao dokaz navode izvještaje Međunarodne agencije za atomsku energiju u kojima se navodi da Iran poštuje uslove sporazuma.

Evropljani upozorili Teheran da su na izmaku strpljenja

Uprkos naporima evropskih političara da sačuvaju nuklearni sporazum sa Iranom, Rojters navodi da Teheran ne čini mnogo kako bi im to olakšao i da evropskim liderima ponestaje strpljenja.

Naime, 8. januara u Teheranu na sastansku sa evropskim izaslanicima, iranski zvaničnici su naprasno ustali, napustili sastanak i zalupili vrata žestoko kršeći diplomatski protokol.

Francuski, britanski, njemački, danski, holandski i belgijski diplomate su, kako prenosi britanska agencija pozivajući se na četiri izvora, naljutili Irance kada su im kazali da Evropa više ne može tolerisati testove balističkih projektila u Iranu i atentate na evropskoj teritoriji.

„Bilo je prilično dramatično, nije im se dopalo, ali smo smatrali da treba da izrazimo našu ozbiljnu zabrinutost“, kazao je jedan diplomata. „To pokazuje da odnos postaje sve napetiji“, dodao je drugi.

Već sljedećeg dana, Evropska unija je uvela prve sankcije Iranu od kako je 2015. godine sklopljen nuklearni sporazum sa Teheranom. Sankcije su uglavnom simbolične ali ukazuju na neočekivanu promjenu u evropskoj diplomatiji. Manje EU članice su se pridružile Francuskoj i Britaniji u oštrijem stavu prema Teheranu, uključujući i razmatranje novih ekonomskih sankcija, navode diplomate. One bi mogle uključivati zamrzavanje imovine i zabranu putovanja pripadnicima iranske Revolucionarne garde i Irancima koji rade na programima razvoja balističkih projektila.

Za Evropu, navodni pokušaji atentati u Francuskoj i Danskoj 2018. bili su kap koja je prelila čašu, mada Teheran snažno poriče umiješanost.

Mada su stavovi u evropskim državama uveliko razlikuju, promjena i približavanje politici Donalda Trampa moglo bi imati ozbiljne posljedice za vladu predsjednika Hasana Rohanija koji od evropskih prijestonica očekuje da spase nuklearni sporazum.

Takođe bi moglo pojačati antizapadno raspoloženje u Iranu i dovesti do agresivnijih poteza te države širom Bliskog istoka, gdje Islamska Republika učestvuje u posredničkim ratovima protiv svog najvećeg rivala u regionu, Saudijske Arabije.

Bonus video: