Građanima Venecuele je sve teže da prežive posle odluke predsjednika Nikolasa Madura o uvođenju drastičnih rezova u državnom budžetu zbog pada cijene nafte.
Venecuela, koja se još pre šest mjeseci suočila sa masovnim uličnim protestima, sada, kada je cijena nafte po barelu pala na ispod 70 dolara, ponovo je na ivici socijalne i ekonomske eksplozije, piše francuski list "Atlantiko".
Analitačar Nelson Kasteljano-Ernandes smatra da je samo pitanje vremena kada će doći do raspada zemlje, jer se politika venecuelaskog režima svodila na korišćenje sredstava zarađenih na naftnim resursima kako bi se subvencionasala obećanja iz revolucije.
To je bilo virtuelno rješenje, režim nije tražio ni politička, ni ekonomska rješenja, već je samo kupovao vrijeme kako bi došao na vlast, preuzeo kontrolu nad državnim institucijama i, kako kaže, izvezao svoju revoluciju.
Ernandes smatra da je lažna tvrdnja da je Venecuela u stanju da podnese pad cijena nafte.
Narod će patiti zbog uvedenih mjera štednje, jer je planiran rast poreza, kao i cijena benzina a pred prodavnicama su sve uočljiviji redovi građana koji se još nisu oporavili od represalija koje su vlasti upotrijeblile prije šest mjeseci kako bi ugušile ulične proteste nezadovoljnog stanovništva.
Venecuelanski režim je dolarski zavisnik, jer su zemlji, u kojoj se ništa ne proizvodi, potrebne devize kako bi se uvozila gotovo sva roba široke potrošnje, dodaje venecuelanski analitičar.
Vlast je, umjesto što je obmanjivala narod mjerama za upostavljenje sistema pravične preraspodjele bagostava, koji zapravo nikad nije ni uveden, trebalo da ekonomju i nacionalnu proizvodnju učini raznovrsnijom, smatra Ernandes.
Široka potrašnja u Venecueli u potpunosti zavisi od uvoza koji, pak, ne može da se realizije bez deviza.
Venecuelanski model "petrol-socijalizma", koji je po mišljenju Ernadesa "prije vojni, nego socijalistički režim", doveden je u pitanje, jer je pojeo samog sebe i više nema od čega da se finansira.
Bonus video: