Kina je pretekla SAD i, po rezultatima analize Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), postala najveća ekonomska sila u svijetu.
Ovo su odavno predviđali i mnogi ekonomisti kao i konsultantske kuće, ali najbliži rok da će do ovoga doći bila je 2024. godina.
„U narednih deset godina, kineska ekonomija preusmjeriće se ka bržem rastu domaće potrošnje, što će pomoći u jačanju njene strukture“, govorili su ekonomisti i predviđali da će domaća potrošnja u Kini u narednoj deceniji rasti godišnjim tempom od 7,7 odsto, čime će postati ključni pokretač globalne potrošnje i ekonomskog rasta, prenosi B92.
U međuvremenu, Kina je uvećala proizvodnju i mnogo više trošila unutar zemlje. Stanovništvo se bogati, a na račun toga uvećana je i kupovna moć.
MMF je do ovih novih rezultata došao upoređujući kupovnu moć Kine i drugih zemalja. Do kraja ove godine, Kina će imati 16,48 odsto udjela u ukupnoj svjetskoj kupovnoj moći ili 17,63 milijarde USD. SAD će imati udio od 16,28 odsto ili 17,42 milijarde.
Takođe, prema Big Mac index-u, koji objavljuje britanski Ekonomist, na osnovu kupovine moći, Kina upravo pretiče SAD i postaje najvec&'769;a ekonomija u svijetu.
Ukupna potrošnja kineskih turista je prošle godine dostigla 129 milijardi USD, tako da je Kina postala najveći potrošač i na globalnom turističkom tržištu.
Prošle godine, prema obimu izvoza i uvoza robe, Peking je pretekao Vašington za 100 milijardi i zaustavio blizu cifre od četiri hiljade milijardi USD. Ako se trend nastavi, Peking će postati ne samo lider u sferi trgovine, već će zauzeti i prvo mjesto po obimu unutrašnjeg bruto proizvoda.
Da bi potpuno preuzela tron, Kina će još morati da sačeka i da ubrza ekonomske reforme kao i da ograniči dominaciju državnih kompanija ili će se u protivnom suočiti sa ekonomskim usporavanjem i potencijalnom krizom.
Bonus video: