Venecuelanski predsjednik Nikolas Maduro naložio je kupci hrane u svim maloprodajnim objektima, moraju da daju otiske prstiju,kao mjeru borbe protiv nestašica i krijumčarenja hrane, prenose mediji. Objavljujući ovu mjeru Maduro je uporedio sa sistemom provjere za vrijeme izbora, kada se takođe koriste otisci prstiju da se spriječe glasači da ne glasaju više puta.
Najavljeno je instaliranje specijalnih digitalnih čitača otisaka prstiju. Očekuje se da će ovaj sistem obaveznog davanja otisaka prstiju u maloprodajnim radnjama biti uveden već od januara. Rok za uvođenje specijalne opreme za čitanje otisaka je 30. novembar. Venecuelanska socijalistička vlada procjenjuje da se skoro 40 odsto osnovnih proizvoda koje subvencioniše država prokrijumčare u Kolumbiju gdje se prodaju po mnogo višim cijenama, kao i ekvivalent od 100.000 barela nafte dnevno, što donosi godišnji gubitak od 3,65 milijardi dolara.
Razlog za ovo krijumčarenje je ogromnim razlikama u cijenama između Kolumbije i Venecuele, gdje su zbog visokih subvencija i kontrisanih cijena, cijene proizvoda niske van svake konkurencije. Venecuela, zemlja sa ogromnim rezervama nafte, takođe nudi benzin po najnižim cijenama na svijetu, rezervoar se može napuniti po cijeni manjoj od cijene flaše vode.
Teško je tome odojleti u Kolumbiji gdje litar benzina košta 1,18 dolara. Osnovni proizvodi kao što su mlijeko, šećer ili toalet papir mogu biti do pedeset puta niži u Venecueli nego u Kolumbiji. Međutim to se u svakodnevnici za Venecuelance ogleda u velikim nestašicama, od deozodoransa, do plastičnih zatvarača za flaše, brašna ili ljekova.
Ranije ovog mjeseca venecuelanska vlada je noću zatvorila granicu sa Kolumbijom, gdje se smatra da ide najveći dio prokrijumčarenih proizvoda. "Biomterjiski sistem biće savrssen", rekao je Maduro, politički nasljednik pokojnog predsjednika Uga Čavesa i njegovog programa "Socijalizam 21. stoljeća".
Opozicija u zemlji smatra da je za ekonomsku krizu odgovorna neuspjela socijalistička politika koju je država vodila poslednjih 15 godina, koju je pokrenuo Čaves. Nova mjera je hladno dočekana u zemlji, mnogi su ogorčeni što će vlada sada određivati šta mogu da kupuju, i smatraju da je to kao uvođenje tačkica za kupovinu namirnica, slično onome što se radi na Kubi.
Galerija
Bonus video: