Skoro 4.000 dobrovoljaca prebačeno je u subotu u grad Ramadi udaljen oko 115 kilometara zapadno od Bagdada kao pojačanje vladinim snagama koje se bore sa militantima, saopštile su iračke vlasti.
General iračke vojske Rašid Flajeh izjavio je da je oko 2.500 dobrovoljaca stiglo juče u Ramadi, a da će im se danas pridružiti preostalih 1.500.
Prema njegovim riječima, dobrovoljci su iz Bagdada prebačeni helikopterima.
Veliku većinu dobrovoljaca čine šiiti koji su odgovorili na poziv vrhovnog šiitskog sveštenika ajatolaha Ali al Sistanija da odbrane Irak od militanata pod čijom su kontrolom dijelovi sjevera i zapada Iraka.
Militante predvodi islamistička organizacija "Islamska država u Iraku i Levantu" (ISIL) koja je jednostrano na teritorijama koje kontroliše proglasila islamsku državu u kojoj vlada šerijat.
Ramada je glavni grad provincije Anbar. Militanti su preuzeli kontrolu nad gradom Faludžom, koja takođe u provinciji Anbar i djelove Ramadija.
Vladine snage vratile su kontrolu nad Ramadijem, ali je Faludža i dalje u rukama militanata.
Upozorenje UN
Irački političari moraju postići napredak po pitanju formiranja vlade ili prijeti rizik da u zemlji zavlada haos, izjavio je izaslanik UN Nikolaj Mladenov.
Mladenov je rekao da će posvađani poslanici sami biti krivi ako ne postignu napredak, pošto je prethodni pokušaj da imenuju predsjednika parlamenta propao, prenosi AFP.
"Ako ne uspiju da izaberu novog predsjednika parlamenta, novog predsjednika države i novu vladu rizikuju da u zemlji zavlada haos, a to će biti u interesu samo onima koji hoće da podijele građane Iraka i unište njihove šanse za mir i prosperitet", kazao je Mladenov.
On je poručio da će svi politički lideri snositi odgovornost što nisu postupali sa neophodnim osjećajem dužnosti u vrijeme krize, ako ne budu pronađena ozbiljna rješenja za aktuelne probleme.
Kurdi zauzeli dva naftna polja
Kurdske snage su juče zauzele dva naftna polja na sjeveru Iraka i preuzele operacije od državne naftne kompanije, dok su kurdski političari formalno suspendovali učešće u vladi premijera Nurija al Malikija.
Ovim potezima su intenzivirali sukob između šiitske centralne vlade i autonomne kurdske oblasti, podstaknut sunitskom pobunom koja prijeti da podijeli Irak duž sekta ških i etničkih linija, tri godine nakon povlačenja američkih vojnika.
Kurdske snage su zauzele proizvodna postrojenja u naftnim poljima Bai Hasan i Kirkuk, blizu grada Kirkuk, saopštilo je ministarstvo za naftu u Bagdadu koje je pozvalo Kurde da se odmah povuku kako bi izbjegli "užasne posljedice".
Bonus video: