Zemljotres jačine 6,8 stepeni Rihterove skale i manji cunami pogodili sjeveroistočni Japan, region koji su u martu 2011. razorili zemljotres i ogromni cunami.
Epicentar zemljotresa je bio 10 kilometara ispod površine mora, prenosi AP.
Tri osobe su povrijeđene u prefekturi Fukušima, a 26.000 stanovnika u priobalnim oblastima u prefekturama Ivate i Mijagi dobili su savjet da se evakuišu poslije izdavanja upozorenja na cunami.
Kompanije za snabdijevanje električnom energijom i lokalni zvaničnici su rekli da nema izvještaja o novim problemima u nuklearnim elektranama u toj oblasti, uključujući Fukušimu-Daići koja je teško oštećena u katastrofi prije tri godine.
Zemljotres je registrovan rano jutros u 4.22 časa po lokalnom vremenu, oko 140 kilometara istočno od obale prefekture Fukušima i oko 10 kilometara ispod površine okeana, saopštila je Japanska meteorološka služba.
Upozorenje na cunami je povučeno u 6.15, a ukinuti su i savjeti o ekvakuaciji, javlja agencija Kjodo.
Kompanija "Tokio elektrik pauer" je saopštila da nema izvještaja o novim neregularnostima u njenim nuklearkama Fukušimi Daići i Fukušima Daini.
Ona je saopštila i da ni u nuklearki Onagava u preferkturi Mijadi nisu uočene nepravilnosti.
Prefektura Ibaraki takodje nije prijavila neregularnosti u više nuklearki i istraživačkih centara koje se nalaze u toj oblasti.
Seizmolog Jasuhiro Jošida iz Japanske meteorološke službe je izjavio da se radi o naknadnom potresu zemljotresa jačine 9,0 stepeni po Rihteru koji je pogodio istu oblast Japana u martu 2011. godine.0
"Strahuje se da će se relativno snažni zemljotresi povremenemo događati u dijelu okeana gdje i dalje traju naknadni potresi poslije velikog zemljotresa 2011. Naknadni potresi se dugoročno postepeno smanjuju. Ali potresi, praćeni cunamijima, će se dogadjati", objasnio je on.
U katastrofi koja je zadesila tu oblast 2011. poginulo je više od 18.000. ljudi, podsjeća AFP.
Bonus video: