Novi incident između japanskih kitolovaca i aktivista

Japanski brodovi pokušali su da natjeraju brod "Si šeperd" da se udalji od ribarskog broda-fabrike "Nišin Maru"
0 komentar(a)
Ažurirano: 24.02.2014. 10:04h

Aktivisti koji se protive lovu na kitove drugi put su ovog mjeseca bili meta napada japanskih kitolovaca u vodama kod Antarktika.

Kapetan broda ekološke organizacije "Si šeperd" (Sea Shepherd) Piter Hamerstet rekao je da je od juče ujutru pratio kitolovca "Nišin Maru", ali da je posada dva manja japanska broda čekala da padne noć da bi krenula u napad.

Japanski brodovi pokušali su da natjeraju brod "Si šeperd" da se udalji od ribarskog broda-fabrike "Nišin Maru" tako što su razapeli čeličnu užad da bi zaustavili brodske motore i previše se približili brodu, kršeći pravila o plovidbi.

Hamerstet je rekao da je obavijestio japanske brodove da je akcija "Si šeperda" legalna i da će agresivni pokušaji da se osujeti operacija te organizacije biti prijavljeni vlastima Australije i Novog Zelanda.

"Odlučni smo u borbi protiv sve podmuklijih napada krivolovaca, to je posljednja linija odbrane zaštićenih kitova od kriminalaca koji žele da ih ubiju", rekao je kapetan Hamerstet.

Incidenti su česti između brodova ekološke organizacije i japanskih kitolovaca. Jučerašnji incident bio je drugi ovog mjeseca, a prvi se desio 2. februara. Tokio je potvrdio da je došlo do incidenta.

Ekološka organizacija "Si šeperd" godinama šalje svoje aktiviste da spriječe lov na kitove, a tokom akcija česti su incidenti. Aktivisti prate "Nišin Maru" i pokušavaju da spriječe da kitolovci utovare ulovljenog kita.

Međunarodna komisija za lov na kitove (IWC) zabranila je komercijalni lov na kitove, ali zemlje poput Japana, Norveške i Islanda love kitove pod raznim izgovorima, koristeći rupe u propisima. Japanci love kitove, kako kažu, za naučna istraživanja, što IWC toleriše, a što izaziva bijes Australije i Novog Zelanda.

Galerija

Bonus video: