Tajlandska vlada zavela je danas dvomjesečno vanredno stanje u prijestonici Bangkoku i susednim provincijama, u namjeri da uguši proteste koji su započeli prije više od dva mjeseca.
Protesti su počeli jer nije uspio pokušaj da se uvede zakon o amnestiji, koji bi omogućio premijerkinom bratu Taksinu Šinavatri da se vrati u zemlju.
Taksin ima jaku podršku na sjeveru zemlje, dok su srednja klasa u Bangkoku, većina stanovništva na jugu zemlje i rojalistički establišment protiv njega.
Vanredno stanje biće na snazi od srijede, javio je Bi-Bi-Si.
Antivladini demonstranti su blokirali djelove Bangkoka u pokušaju da prinude premijerku Jingluk Šinavatra da podnese ostavku.
Vanredno stanje dozvoljava uvođenje policijskog sata, privođenje bez optužnice i cenzuru medija.
Takođe, ono znači i zabranu političkog okupljanja u djelovima Bangkoka.
Neće da ode sa vlasti: premijerka Šinavatra (foto: Boris Pejović)
"Kabinet je odlučio da donese dekret o vanrednom stanju kako bi smirio situaciju i omogućio primjenu zakona", saopštio je zamjenik premijera Surapong Tovićakćaikul.
Demonstranti optužuju vladu da je u stvari vodi bivši premijer Taksin Šinavatra, brat aktuelne premijerke, koji se nalazi u izbeglištvu.
Premijerka Jingluk je odbila da podnese ostavku i zakazala je izbore za 2. februar da bi umirila demonstrante, navodi BBC.
Srednja klasa i monarhistički establišment u Bangkoku već osam godina su u sukobu sa uglavnom siromašnijim stanovnicima ruralnih oblasti, pristalicama premijerke Jingluk Šinavatre i njenog brata, Taksina koji je svrgnut u vojnom puču 2006. godine.
Demonstranti optužuju Šinavatrinu porodicu za korupciju i nepotizam.
Galerija
Bonus video: