Novčana masa Japana porasla je krajem novembra na najviši nivo u istoriji zemlje i premašila 191,6 biliona jena odnosno oko 1,9 biliona dolara, saopštila je centralna banka te države.
Banka sprovodi agresivnu politiku pumpanja finansijskih sredstava u ekonomiju u cilju stimulisanja privrede.
Na taj način centralna banka nastoji da dovede inflaciju u zemlji na nivo od dva odsto godišnje, što bi trebalo da oživi privredu, da podsticaj za rast investicija i prihoda stanovništva
Pod masom se podrazumijeva novac u opticaju i na tekućim računima privatnih finansijskih kompanija u centralnoj banci.
Pumpanje novca u privredu ostvaruje se kupovinom državnih obveznica i drugih hartija od vrijednosti, prenose agencije.
Na taj način centralna banka nastoji da dovede inflaciju u zemlji na nivo od dva odsto godišnje, što bi trebalo da oživi privredu, da podsticaj za rast investicija i prihoda stanovništva.
Tokom dvije posljednje decenije glavni problem japanske ekonomije je bila deflacija, što je dovelo do ograničenja proizvodnje i tražnje.
Da bi se borila protiv takve tendencije, japanska centralna banka je u aprilu ove godine donijela odluku da za dvije godine udvostruči novčanu masu u zemlji.
Za dostizanje tog cilja banka namjerava da svake godine upumpa u privredu po 60 do 70 biliona jena, odnosno više od 600 do 700 milijardi dolara.
Ostaje otvoreno pitanje da li će ta ogromna finansijska sredstva uspjeti da se preliju u privatne investicije koje će dovesti do rasta privrede i povećanje prihoda građana.
Bonus video: