UN: Za osam zločina u Siriji kriva vlast, za jedan opozicija

"Besomučno granatiranje ubilo je na hiljade civila i dovelo do raseljavanja čitavih gradova. Masakri i druga nezakonita ubijanja prolaze nekažnjeno"
5 komentar(a)
Sirija UN, Foto: Beta/AP
Sirija UN, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 11.09.2013. 13:19h

Masovne zločine u Siriji čine obje strane u tamošnjem građanskom ratu, saopštila je komisija UN u Ženevi i dodala da, prema dokazima, vlast predsjednika države Bašara al Asada i njene pristalice stoje iza najmanje osam takvih zločina a pobunjenici iza jednog.

Komisija, koja istražuje kršenja ljudskih prava u Siriji, nazvala je Siriju bojnim poljem na kojem se oružane snage nekažnjeno provlače sa ubijanjima velikih razmjera.

U svakom pobrojanom masakru od aprila 2012. do danas "namjera da se izvrši masovno ubistvo, kao i identitet počinilaca, potvrđeni su Komisiji, prema njenim standardima o evidenciji", piše u izvještaju.

U dokumentu se takođe navodi da četvoročlana komisija od marta istrazzuje još devet slučajeva masovnih ubistava.

Kod njih je potvrđeno da je došlo do nezakonitog ubijanja, ali za sada nije utvrđen identitet počinioca. U ostalim slučajevima, okolnosti ubijanja nisu dovoljno jasne da bi se utvrdila njihova zakonitost.

"Besomučno granatiranje ubilo je na hiljade civila i dovelo do raseljavanja čitavih gradova. Masakri i druga nezakonita ubijanja prolaze nekažnjeno", zaključila je Komisija.

Prema njenim nalazima, "nepoznat broj muškaraca, žena i djece je nestao, mnogi su ubijeni u pritvoru, preživjeli žive sa fizičkim i mentalnim ožiljcima od torture, a bolnice i škole izložene su bombardovanju".

Izvještaj je zaključen sredinom jula i u njemu se stoga ne spominje slučaj od 21. avgusta kada su, prema tvrdnjama Sjedinjenih Američkih Država, snage pod kontrolom sirijskog režima izvele napad hemijskim oružjem na predgrađa Damaska i usmrtile na stotine civila.

Pošto Komisija još nije dobila dozvolu da radi na terenu u Sirija, ona je informacije za izvještaj morala da skuplja kroz intervjue po regionu oko Sirije, iz Ženeve, i preko skajpa i telefona.

Komisija je saopštila da je od septembra 2011. obavila 2.091 intervju u vezi sa Sirijom i da većina informacija potiče od dva miliona izbjeglica iz te zemlje.

U saopštenju, priloženom uz izvještaj, predsjedavajući Komisije, brazilski diplomata Paulo Serđo Pinejro rekao je da je glavnina zločina počinjena konvencionalnim oružjem.

Bonus video: