Američki predsjednik Barak Obama predložiće novi plan kojim bi trebalo da se zaustavi vrtoglavi rast cijena studiranja u SAD.
Amerikanci se u posljednjoj deceniji susrijeću sa ogromnim porastom troškova studiranja, pa je tako od 2001. do 2011. godine, cijena studija uvećana za 73 odsto.
Na godišnjem nivou školarina, smještaj i hrana prosječnog američkog studenta danas košta 15.900 dolara. Pored toga, samo za školarinu američki studenti u prosjeku godišnje plaćaju 8.655 dolara, što je za skoro pet odsto više nego lani.
Prema Obaminom planu, univerziteti i koledži bi ubuduće bili vrjednovani prema onome što pružaju za novac koji studenti daju, a od toga bi zavisila i distribucija federalne pomoći budućim akademcima.
Do 2015. godine bi trebalo da bude uvedeno bodovanje koledža, pa bi budući studenti i njihovi roditelji imaju jasnu sliku šta dobijaju za novac koji daju. Time bi koledži bili natjerani da svoje cijene drže pod kontrolom, dodaje se u vijesti.
Obama će detalje plana predstaviti tokom autobuske ture po državi Njujork i Pensilavnija, gdje će razgovarati sa studentima i odgovarati na njihova pitanja.
Amerikanci sada kroz studentske kredite duguju 1,2 milijarde dolara, pa postoji bojazan da bi dalji rast cijena mogao mnoge mlade ljude da ostavi bez fakultetskih diploma, čime bi SAD počele značajno da zaostaju za drugim zemljama.
Bonus video: