Američki vojnik Bredli Mening osuđen je na 35 godina zatvora zbog odavanja povjerljivih informacija sajtu Vikiliks.
Vojni sudija, pukovnik Denis Lind rekla je prilikom izricanja presude da je Mening obavezan da odsluži trećinu kazne, nakon čega bi mogao da stekne pravo na uslovni otpust.
Tužilaštvo je prethodno zatražilo kaznu od 60 godina zatvora
Mening je već odslužio četiri godine, koliko se nalazi u pritvoru.
Meningov branilac je zatražio u završnoj riječi da kazna koja će biti izrečena ne pređe 25 godina zatvora, zamolivši sud da prilikom izricanja presude balansira između rehabilitacije i kazne.
foto: beta/ap
On je objasnio da za 25 godina ističe vrijeme u kome će oznaku povjerljivosti izgubiti neki od dokumenata koje je Mening otkrio.
Tužilaštvo je prethodno zatražilo kaznu od 60 godina zatvora.
Mening je 30. jula proglašen krivim za više krivičnih djela, uključujući i špijunažu, ali ne i za pomaganje neprijatelju, za šta je zaprijećena doživotna robija.
foto: beta/ap
On je pred sudom priznao krivicu, istakavši ipak da u vrijeme kada je dostavio podatke Vikiliksu nije mislio da radi bilo šta loše.
Vikiliks: Značajna strateška pobjeda
Vebsajt Vikiliks ocijenio je da je danas izrečena kazna od 35 godina zatvora američkom vojniku Bredliju Meningu, osuđenom za najveće curenje tajnih dokumenata u istoriji SAD, predstavlja "značajnu stratešku pobjedu".
"Značajna strateška pobjeda u slučaju Bredlija Meninga. Bredli Mening sad može da traži oslobađanje za manje od devet godina", piše na twitter nalogu Vikiliksa gdje su objavljeni tajni dokumenti do kojih je Mening došao.
foto: reuters
Iako je izrečena kazna znatno manja od one koja mu je prijetila to je i dalje najduža zatvorska kazna za neki slučaj curenja povjerljivih podataka.
Kazna međutim može biti smanjena prema predviđenoj proceduri u slučaju dobrog vladanja poslije izdržane jedne trećine.
Ako mu sistem bude naklonjen Mening bi mogao da izađe iz zatvora poslije devet godina, što je Vikiliks odmah pozdravio.
foto: reuters
Računa mu se i vrijeme provedeno u zatvoru do izricanja presude, što je oko tri godine.
Meningov slučaj je dobio novu dimenziju posljednjih nedjelja sa pojavom drugog poznatog slučaja curenja državnih podataka, slučaja Edvarda Snoudena, koji je objelodanio opsežan program špijuniranja preko interneta koji vodi američka Nacionalna bezbjednosna agencija (NSA).
Galerija
Bonus video: