Naoružanja koje bi mogla postati operativna: Steltovi, gliseri i roboti ubice

Sastavljena lista najinteresantnijeg oružja koje je 2012. ili osmišljeno ili se značajno primaklo fazi da postane operativno
101 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 04.01.2013. 10:26h

Američki magazin "Forin polisi" sastavio je listu najinteresantnijeg oružja koje je 2012. ili osmišljeno ili se značajno primaklo fazi da postane operativno.

Printani pištolji

Iako se današnjim 3D printerima mogu isprintati samo pištolji koji uspijevaju da ispale šest metaka prije nego što se raspadnu, ko zna dokle će ova tehnologija stići za pet ili deset godina i šta će značiti u svjetskim konfliktima ukoliko nekome pođe za rukom da isprinta automatsku pušku.

Američka vojska 3D printanje već smatra načinom za smanjenje količine opreme koju nose trupe. Iako neki proizvođači 3D printera vode borbu protiv mušterija koje pokušavaju da pomoću njihovog aparata naprave oružje, kola su već krenula nizbrdo.

Ljubitelji oružja već su postavili alternativni internet sajt sa instrukcijama, odnosno nacrtima, za pravljenje oružja pomoću 3D printera.

Borbeni čamci na daljinsko navođenje

Treba imati na umu i to da su projektanti američke mornarice zabrinuti da bi Iran mogao da koristi ovakve „grupne“ taktike protiv pomorskih snaga u bilo kom sukobu u Zalivu

Zasad se sistem sastoji od glisera dugačkog oko 11 metara opremljen je uređajem koji omogućava i noćno osmatranje, infracrvenim kamerama, kao i mitraljezom kalibra 50 ili sa šest izraelskih raketa tipa „spajk“.

Krajem oktobra, USV/PEM – zajednički poduhvat SAD i Izraela – uspješno je ispalio šest „spajkova“. Čamcem na daljinsko navođenje upravlja posada iz kontrolne stanice koja se nalazi ili na obali, ili na matičnom brodu.

Ovaj čamac je uglavnom dizajniran za uništavanje grupa malih glisera natovarenih eksplozivom i namijenjenih za savladavanje ograničene odbrane koju veliki brodovi imaju protiv ovakvih plovila.

Treba imati na umu i to da su projektanti američke mornarice zabrinuti da bi Iran mogao da koristi ovakve „grupne“ taktike protiv pomorskih snaga u bilo kom sukobu u Zalivu.

UAV stelt nEUROn

U posljednje dvije godine dosta se moglo čuti o UAV steltovima. Pošto vojni projektanti širom svijeta shvataju da će današnje mnoštvo malih, sporih bespilotnih letjelica sa propelerima potrajati koliko bi i neki avion fabrike "Cesna" izdržao u ratu koji se vodi sofisticiranom tehnologijom, oni se trude da razviju generaciju bespilotnih steltova veličine borbenog aviona.

Francuska je nedavno postala druga zemlja, nakon Sjedinjenih Država, koja je napravila UAV stelt u punoj veličini kada je njen nEUROn uzletio 1. decembra. Ova letjelica koju je razvio proizvođač „Marsel Daso“ je dizajnirana da nosi senzore i oružje, a interesantno je to da ima dvostruke prednje točkove za spuštanje, što je obično karakteristika letjelica koje se spuštaju na nosače aviona (avioni koji slijeću na kopno imaju samo jedan prednji točak za spuštanje).

Steltu nEUROn uskoro će se pridružiti „taranis“ britanskog proizvođača „BAE sistems“, a moguće i ruski MiG SKAT.

Automobili roboti ubice

Ne zadovoljavajući se samo razvojem borbenih plovila, Izrael tiho stvara i flotu kopnenih robota ubica. „Gardijum“ su pustinjska borbena kola (kaže se da izgleda kao nabudženi „smart“) opremljena mnogobrojnim senzorima i oružjem.

Ova mala kola mogu samostalno da patroliraju, koriste senzore za automatsko detektovanje prijetnji i, kako navode izraelske odbrambene snage, „koriste razne metode sile kako bi eliminisali“ te prijetnje.

To je tačno, "gardijumi" koji se šunjaju izraelskom granicom prema Gazi mogu da funkcionišu samostalno, ali i uz nadzor. Ovi roboti mogu da „reaguju na nepredviđene događaje u skladu sa nizom smjernica posebno programiranih za karakteristike određenog područja i bezbjednosnim pravilima, naveo je njihov proizvođač G-NUIS Anmend graund sistems (Unmanned Ground Systems).

(Ovo je upravo vrsta bespilotnog naoružanja zbog koga je Hjuman rajts voč izuzetno zabrinut.) S obzirom n to da američka vojska sprovodi veoma ograničena testiranja „bespilotnih“ džipova kojima bi snabdijevala trupe u Avganistanu, „gardijum“ su prva ovakva borbena kola u svijetu koja su već operativna.

CHAMP, leteće pomračenje

I na kraju, bacimo pogled na projekat naprednog mikrotalasnog projektila koji pogađa elektroniku (CHAMP) ili, kako ga zovu, Boingovog letećeg pomračenja. Projektil je dizajniran tako da nadlijeće metu – bilo da je to neka zgrada ili cijelo naselje – i umjesto da je raznese, on privremeno onesposobljava svu elektroniku.

Boing i američke vazduhoplovne snage testirale su CHAMP u oktobru iznad pustinje u Juti. Tokom jednočasovnog leta, projektil, koji je bezopasan za ljude, „gađao“ je jednu zgradu u kojoj je bio veliki broj kompjutera.

Svi ekrani su se zamračili dok je CHAMP nadlijetao emitujući mikrotalasni snop velike snage. Ovakvo oružje moglo bi biti korisno za onesposobljavanje protivavionskih radarskih sistema, komunikacionih sistema i svih elektronskih sistema neprijatelja.

Stručnjaci vjeruju da bi ovaj projektil mogao da prodre u bunkere i pećine u Iranu za koje se sumnja da se u njima kriju nuklearna postrojenja.

Biće interesantno vidjeti da li će vazduhoplovne snage nastaviti da investiraju u CHAMP s obzirom na to da izgleda da njegove sposobnosti liče na ono za šta nam stalno govore da se može obaviti napadom vještih sajber ratnika iz sjedišta Državne bezbjednosne agencije (NSA) u Merilendu.

Galerija

Bonus video: