Ujedinjene nacije danas obilježavaju Svjetski dan hrane, 16. oktobar, u trenutku kada broj gladnih u svijetu premašuje 870 miliona.
Taj broj prešao bi i milijardu i po kada bi obuhvatao nedostatak hranljivih sastojaka od suštinskog značaja za fizički i psihički razvoj djece, ocijenio je specijalni izvjestilac UN za pravo na hranu Olivije de Šuter.
Kada bi se mjerila neuhranjenost, a ne glad, ne deficit kalorija već osnovnih hranljivih elemenata za razvoj djece, kao što su jod, gvožđe, vitamini, broj bi bio znatno veći - najmanje 1,5 milijardi
Kada cijene hrane rastu, kao što je bio slučaj proteklog ljeta zbog suše i slabije žetve u SAD, najsiromašiji jedu još manje.
"Ne samo da imaju manje obroka, već su oni i manje raznovrsni", objasio je zvaničnik UN.
Subsaharska Afrika i dalje je najteže pogođena glađu i u njoj je broj gladnih rastao kada je u Aziji, Latinskoj Americi i Okeaniji opadao.
Investicije u poljoprivredu smanjene su u posljednjih 20 godina u svijetu, sa 20 odsto ukupnih ulaganja 1980-ih godina na svega 4 odsto koliko se izdvaja danas.
U sjedištu Organizacije UN za hranu u Rimu danas se održava okrugli sto na kojem će učestvovati predstavnici četrdesetak zemalja, među kojima je oko 20 ministara.
Bonus video: