Prema zakonu SAD 40 odsto žetve mora da se upotrijebi za proizvodnju biogoriva, što je po ocjeni UN-a suviše visoka kvota koja bi mogla da doprinese izbijanju svjetske krize u snabdijevanju hranom.
Rekordna suša i toplotni talas u SAD uništili su veliki dio ovogodišnjeg roda kukuruza što je izazvalo skok cijena. Hitno i privremeno ukidanje američkog zakona kojim se određuju kvote za bioetanol proizveden od kukuruza donijelo bi predah tržištu i omogućilo da se više usjeva koristi za ishranu ljudi i životinja, napisao je generalni direktor FAO-a u autorskom članku u britanskom listu Fajnenšel tajms (Financial Times).
Američko ministarstvo za poljoprivredu (USDA) je u izvještaju o stanju usjeva od 5. avgusta ocijenilo da je samo 23 odsto biljaka kukuruza u dobrom ili odličnom stanju. U tom kontekstu cijene žitarica su skočile, tako da je cijena kukuruza porasla 40 odsto od 1. juna, navode stručnjaci.
"Najgora suša u posljednjih 50 godina je nanijela velike štete američkom rodu kukuruza, uz ozbiljne posljedice za svjetsko snabdijevanje hranom", napisao je Gracijano da Silva u svom članku.
"Ova situacija nas podsjeća da su čak i najnapredniji poljoprivredni sistemi podložni uticaju vremenskih promjena, što dovodi do nestabilnosti snabdijevanja i cijena, ne samo na domaćem tržištu nego takođe na međunarodnom nivou", dodao je on.
Američko ministarstvo poljoprivrede treba danas da objavi novu procjenu roda žitarica, i očekuje se da će je ponovo revidirati naniže. Analitičari strahuju da bi to moglo da utiče na svjetsku ponudu i potražnju.
Amerikanci smatraju da je dobro za zemlju da sami proizvode veći dio svog goriva, umjesto da ga uvoze.
SAD smanjile prognozu roda kukuruza
Američka vlada saopštila je da bi ovogodišnji rod kukruza mogao da bude najgori u posljednjih šest godina kao posljedica teške suše koja je pogodila zemlju.
Američko ministarstvo poljorivrede je u svom mjesečnom izvještaju objavljenom danas smanjilo prognozu za ovogodišnji rod kukuruza za 13 odsto u odnosu na procjene od prošlog mjeseca, na 10,8 milijardi bušela prema prethdnih skoro 13 milijardi bušela. To će biti najniža proizvodnja ove žitarice od 2006. godine.
Takođe se predviđa pad proizvodnje soje za 12 odsto u odnosu na prošlu godinu, a prinos najniži od 2003. godine.
SAD su najveći svjetski proizvođač kukuruza, soje i žita a Ujedinjene nacije su već upozorile na mogućnost porasta cijena hrane zbog podbačaja ovogodišnjeg roda u SAD usljed velike suše.
Američka uprava za okeane i atmosferu javila je u srijedu da su prvih sedam mjeseci ove godine bili najtopliji u SAD od kada su u toj zemlji počela mjerenja 1895. godine.
Bonus video: