Međunarodna organizacija "Ljekari bez granica" poslala je timove u Siriju tajno, jer nema ovlašćenja za rad u toj zemlji. Njeni timovi stigli su do kritičnih oblasti Homsa i Idliba i utvrdili da su tamošnji zdravstveni radnici i pacijenti izloženi opasnosti od napada i hapšenja.
Ljekari bez granica naveli su izjavu jednog sirijskog hirurga iz sela u provinciji Idlib, koji je rekao da je biti uhvaćen sa pacijentima isto kao da su vas uhvatili sa oružjem. "Atmosfera u većini ustanova je vrlo napeta, zdravstveni radnici šalju ranjene pacijente kući i pružaju samo prvu pomoć kako bi se objekti mogli brzo evakuisati u slučaju vojne operacije", rekao je on.
Oblasti Homsa i Idliba naročito su pogođene vladinim akcijama suzbijanja pobune i napadima pobunjenika na vojnike i druge mete režima.
Ljekari bez granica pozvali su obije strane da poštuju zdravstvene radnike, medicinske objekte i ranjene.
Bilo je ranijih izvještaja o vojnim napadima na medicinske objekte, zdravstvene radnike i pacijente u Siriji i Bahreinu, u kome je šiitska većina protestovala protiv sunitske monarhije. Prema izvještajima, veliki broj ranjenih odustaje od liječenja iz straha da bi, ukoliko potraže pomoć u vladinoj medicinskoj ustanovi mogli biti zadržani i mučeni.
"Brojne sirijske kolege vode se kao nestali", rekla je Mari-Noel Rodrige, direktorka operacija Ljekara bez granica u Parizu. "Vlasti i sve strane moraju da omoguće zdravstvenim radnicima da rade bez straha od kazne i da ranjeni mogu slobodno da traže i prime trenutnu medicinsku pomoć, umjesto da iz straha od hapšenja ili nečeg goreg pribjegavaju neadekvatnim improvizovanim klinikama", rekla je ona.
Hirurg Ljekara bez granica rekao je da je njegov tim u Idlibu morao da pobjegne iz javne bolnice u roku od 10 minuta nakon što je obaviješten o trenutnom napadu.
"Vidjeli smo militarizovane medicinske ustanove, što znači da pristup medicinskoj pomoći zavisi od strane kojoj pripadate", rekao je Bris de la Vinj, direktor operacija Ljekara bez granica u Briselu.
Pobuna u Siriji počela je u martu 2011, kada je režim sproveo oštre mjere suzbijanja uglavnom mirnih antivladinih protesta. To je navelo mnoge opozicionare da se naoružaju, a pojedini vojnici Asadovog režima preomijenili su stranu i pridružili se pobunjenicima.
Svjetske sile podržale su mirovni plan koji je predložio izaslanik UN Kofi Anan ali sukobi nisu prestali. UN su poslale više od 200 posmatrača u Siriju da nadgledaju prekid vatre između vlade i naoružanih pobunjenika. Prema procjenama UN, 10.000 osoba ubijeno je u sukobima u Siriji.
Bonus video:
![](https://www.vijesti.me/resources/images/logo_blue.png)