Sirijska vojska nastavila je danas s granatiranjem djelova Homsa koje drže pobunjenici, uprkos najavi dolaska međunarodnih posmatrača u tu bliskoistočnu državu.
Snage lojalne predsjedniku Bašaru al-Asadu izvele su na dijelove Homsa, Kaldije i Bajdu najžešće napade od stupanja na snagu dogovora o prekidu vatre u četvrtak.
"Bombardovanje Kaldije je intenzivirano i u prosjeku padnu tri granate u minuti", rekao je predsjednik Sirijske opservatorije za ljudska prava Rami Abdel Rahman za AFP.
U jučerašnjem granatiranju Homsa poginula su tri civila, dok je 14 ljudi poginulo širom države uoči odluke Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija o slanju posmatračke misije u Siriju.
Rahman je naveo da je bilo sukoba pobunjenika i snaga sigurnosti i u gradu Al-Bab, na sjeveru provincije Alepo, i da je od stupanja na snagu dogovora o prekidu vatre poginulo 32 ljudi, uglavnom civila.
Prvi tim posmatrača
"Sirijske snage su do sada ignorisale drugu ključnu tačku mirovnog plana međunarodnog izaslanika Kofija Anana, a to je povlačenje tenkova i vojske iz gradova i naselja. Od stupanja na snagu Ananovog plana nije bilo nikakve promjene po pitanju razmještanja vojske. Barikade i tenkovi su još tu", dodao je Rahman.
Prvi tim od šest posmatrača UN-a trebao bi da stgne večeras u Damask, u skladu s rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN-a o upućivanju posmatrača koji će nadzirati poštovanje prekida vatre, prema odredbama 6 tačaka Ananovog mirovnog plana.
Ostalih 25 posmatrača će pristići iz misija sa Bliskog istoka i Afrike, obzirom da oni mogu brzo biti razmješteni i imaju iskustva iz te regije, rekao je portparol mirovnih snaga UN-a.
Prekid vatre u Siriji zvanično je stupio na snagu u četvrtak, a usmjeren je na okončanje krvoprolića dugog više od godinu dana, u kome je, prema podacima UN-a, poginulo više od 9.000 osoba.
Sirijska vlada ne želi odgovornost
Sirijska vlada je saopštila da ne može biti odgovorna za bezbjednost međunarodnih posmatrača ako ne bude "uključena u sve korake na terenu", izjavila je portparol vlade i savjetnica predsjednika Butina Šaban.
Ona je istakla da Sirija ima pravo da odbije posmatrače, čiji će broj kasnije dostići broj do 250, kako je dogovoreno s UN-om, u zavisnosti od njihove nacionalnosti.
"Dužina trajanja rada posmatrača i prioriteti njihovog pokreta biće u koordinaciji sa sirijskom vladom, jer Sirija ne može biti odgovorna za njihovu bezbjednost ako ne bude koordinirala i učestvovala u svim koracima na terenu", rekla je Šaban novinarima u Damasku.
Ona je naglasila da Sirija ima pravo da se saglasi ili ne saglasiti s nacionalnom strukturom posmatrača.
Bonus video: