„Ubijanje mora da prestane i treba da nađemo način da uvedemo potrebne reforme i krenemo naprijed“, kazao je Rojtersu Anan, koji bi trebalo da ode u Damask u subotu.
Jedan sirijski opozicioni aktivista reagovao je na Ananov poziv na dijalog, rekavši da je to zvučalo „kao mig upućen Bašaru“ koji će Asada samo ohrabriti da „slomi revoluciju“.
U odvojenoj misiji u Siriji, šefica UN za humanitarna pitanja Valeri Amos kazala je da je „šokirana“ razaranjem koje je vidjela u naselju Baba Amr u Homsu i izrazila želju da sazna šta se dogodilo sa njihovim stanovnicima koji su izdržali 26 dana vojne opsade prije nego što su se pobunjenički borci povukli prije nedjelju dana.
Zvaničnik vlade prebjegao
Dok pritisak iz svijeta na Siriju raste, zamjenik ministra za naftu objavio je da je prebjegao, što je prvi istaknuti civilni zvaničnik koji je prešao na drugu stranu od početka pobune protiv Asada, čija je partija Baat juče obilježila 49 godina na vlasti.
Kako je prenio Rojters, ministar Abdo Husameldin (58) je kazao da je svjestan da će to što je promijenio stranu izazvati progon njegove porodice.
Vrijednost sirijske funte pala je na 100 funti za dolar, u odnosu na prošlogodišnji kurs od 47:1. Dileri kažu da je vrijednost domaće valute opala za 13 odsto u posljednjih 24 sata zbog bojazni od američke vojne akcije.
Susjedi Sirije, Tunis i Turska, izrazili su protivljenje intervenciji bilo čijih snaga izvan regiona.
Zapadne sile izbjegavaju vojnu intervenciju u libijskom stilu u Siriji, zemlji u srcu nestabilnog Bliskog istoka, ali su neki američki političari, mahom republikanci, postavili pitanje koliko Sirijaca mora da pogine da bi administracija predsjednika Baraka Obame upotrijebila silu.
Pentagon razmatra vojne opcije
Ministar odbrane Leon Paneta u srijedu je stao u odbranu opreza SAD, posebno bez međunarodnog konsenzusa oko Sirije, ali je rekao da Pentagon razmatra američke vojne opcije.
Sirijski aktivisti tvrde da je bilo kakva mogućnost postizanja sporazuma kroz pregovore sa Asadom davno nestala zbog represije koja je, prema procjenama UN, odnijela preko 7.500 života.
„Odbijamo svaki dijalog dok tenkovi granatiraju naše gradove, snajperi pucaju u naše žene i djecu i dok su mnoge oblasti odsječene od svijeta bez struje, vode i komunikacija“, kazao je Hadi Abdulah.
Jedan zvaničnik iz pobunjeničke Slobodne sirijske armije kazao je da su se diplomatske inicijative u prošlosti pokazale uzaludnim. „Kada one propadnu, protiv režima se ne preduzimaju nikakve akcije i to je razlog zašto je opozicija primorana da se naoružava protiv dželata“, izjavio je za Rojters.
Bonus video: