Sjeverna Koreja krijumčarila nuklearnu opremu?

Stručnjaci za nuklearnu energiju ranije su tvrdili da je Sjevernoj Koreji vjerovatno bila potrebna pomoć kako bi tajnO iz više izvora nabavljala komponente za obogaćivanje uranijuma
0 komentar(a)
Jukija Amano generalni direktor IAEA, Foto: Rojters
Jukija Amano generalni direktor IAEA, Foto: Rojters
Ažurirano: 03.09.2011. 07:02h

Postoje sumnje da se Sjeverna Koreja koristila "ilegalnom mrežom" kako bi nabavila tehnologiju i informacije potrebne za postrojenje za obogaćeni uranijum, objavila je agencija Ujedinjenih nacija za nuklearnu energiju IAEA u svom izvještaju.

U novembru 2010. Sjeverna Koreja je pokazala do tada nepoznato postrojenje za obogaćivanje uranijuma u Jongbjonu američkom stručnjaku Sigfridi Heker, koji je poslije toga izjavio da je "iznenađen" njegovim modernim izgledom.

Kako prenosi agencija Rojters vlasti Sjeverne Koreje su 2006. i 2009. obavile nuklearne eksperimente pošto su decenijama koristile plutonijum, a otkriće postrojenja za uranijum upućuje na mogućnost da je ta zemlja pronašla drugi način za proizvodnju nuklearnog oružja.

U najvećem skandalu vezanom za ilegalnu trgovinu nuklearnim materijalom u istoriji, Kan je 2004. priznao da je prodavao tajne informacije o nuklearnim postrojenjima Sjevernoj Koreji, Iranu i Libiji

Dodaje se da "informacije dostupne agenciji navode na zaključak da su tehnologije i informacije potrebne za program obogaćivanja uranijuma nabavljene uz pomoć takve ilegalne mreže".

Stručnjaci za nuklearnu energiju ranije su tvrdili da je Sjevernoj Koreji vjerovatno bila potrebna pomoć kako bi tajno, tokom više godina, iz više izvora nabavljala komponente za obogaćivanje uranijuma.

Prema istim izvorima, razbijanje grupe koju je predvodio pakistanski nuklearni stručnjak A. Q. Kan prije sedam godina nije uništilo crno nuklearno tržište, a pojedinci iz te grupe možda su još aktivni.

U najvećem skandalu vezanom za ilegalnu trgovinu nuklearnim materijalom u istoriji, Kan je 2004. priznao da je prodavao tajne informacije o nuklearnim postrojenjima Sjevernoj Koreji, Iranu i Libiji.

Bonus video: