Libijski pobunjenici ponudili su 1,2 miliona eura za glavu Moamera Gadafija - živog ili mrtvog - saopštio je danas lider Nacionalnog prelaznog savjeta.
"Savjet podržava inicijativu poslovnih ljudi koji su ponudili preko milion eura dinara za Moamera Gadafija, živog ili mrtvog", rekao je Mustafa Abdel Džalil, prenio je AFP.
U međuvremenu, jedan od portparola pobunjeničkih snaga rekao je da su Moamer Gadafi i njegovi sljedbenici izgubili kontrolu nad 95 odsto teritorije Libije i da se vladavina dosadašnjeg libijskog lidera bliži kraju.
"Gadafijev režim je izgubio 95 odsto, 95 odsto Libije je pod kontrolom pobunjenika", rekao je pukovnik Abdulah Abu Afra za TV kanal Al Džazira.
"Oni koji vladaju Libijom su oni koji kontrolišu vojni kompleks Bab al-Azizija u Tripoliju. Za nas, Gadafi je gotov", zaključio je Afra.
Krije se u podzemnom gradu?
Mnogi vjeruju da se Gadafi krije u mreži podzemnih tunela i bunkera u Tripoliju, koju Asošiejtid pres naziva "mitskim podzemnim gradom".
Libijski pobunjenici zauzeli su kompleks Moamera Gadafija u Tripoliju, ali niko ne zna gdje se nalazi libijski vođa.
Libijski pobunjenici zauzeli su kompleks Moamera Gadafija u Tripoliju, ali niko ne zna gdje se nalazi libijski vođa.
"Poznato je da čovjek koji je 42 godine vladao Libijom raspolaže podzemnim bunkerima ispod svog kompleksa Bab al-Azizije u Tripoliju, koji su pobunjenici zauzeli juče.
Neki bivši zvaničnici tvrde da je kompleks dugačkim tunelima povezan sa udaljenim djelovima Tripolija, u vidu tajne mreže koja omogućava brzo bjekstvo", piše AP, dodajući da su rijetki oni koji su, navodno, vidjeli tunele.
Preživio 52 atentata
Duboko ispod Bab al-Azizije je, navodno, smješten bunker, koji su projektovali i izgradili zapadnonjemački inženjeri i koji je u stanju da izdrži i najžešći napad.
Doktor Lijasir Ribeiro, plastični hirurg koji je 1995. godine operisao Gadafija, tvrdi da je podzemnim tunelom doveden u taj bunker, u kojem se, prema njegovim riječima, nalaze i dvije potpuno opremljene i moderne operacione sale, teretana i bazen.
Mit o podzemnom gradu uklapa se u imidž libijskog vođe, poznatog po tome što bi se neočekivano pojavio na nekom javnom mjestu, a potom iščezao kao duh.
Nije slučajno što je tokom nekoliko decenija na vlasti uspeo da preživi najmanje 52 atentata i pokušaja puča.
Pojavi se i nestane
Tokom pobune, Gadafi se nekoliko puta neočekivano pojavljivao na glavnom trgu, na bedemu istorijske Crvene tvrđave u Tripoliju, kako bi se obratio svojim pristalicama.
Neki bivši visoki funkcioneri režima tvrde da je tvrđava povezana tunelom s Bab al-Azizijom, hotelom "Riksos", u kojem odsjedaju strani novinari i čiji je čitav jedan sprat, navodno, pretvoren u komandni centar, pa čak i sa zoološkim vrtom.
Nije slučajno što je tokom nekoliko decenija na vlasti uspeo da preživi najmanje 52 atentata i pokušaja puča.
Bilo je čak izvještaja da je pretrpio srčani napad i da se oporavlja u krevetu, ali kada je Bab al-Azizija pala u ruke pobunjenika, Gadafija tu nije bilo.
Pobunjenici su pronašli gomile oružja, mape, beduinske šatore, ali Gadafiju nije bilo traga.
Neki su, opet, vjerovali da je libijski lider neprestano u pokretu.
U srcima miliona
I sam Gadafi je doprinio sopstvenoj misterioznosti. "Na mjestu sam gdje ne možete da me ščepate", rekao je on u poruci emitovanoj prošle sedmice. "Živim u srcima miliona."
Sve dok je Gadafi na slobodi, predstavlja potencijalnu opasnost po pobunjenike, ocijenjuje AP.
Niko ne zna ni gdje su njegovi sinovi Hamis i Muatasim, koji komanduju elitnim borbenim jedinicama.
Niko ne zna ni gdje su njegovi sinovi Hamis i Muatasim, koji komanduju elitnim borbenim jedinicama.
Libijski aktivista Muhamed Ganbava rekao je da je Gadafi, navodno, proteklih sedmica krstario između rezidencija svojih sinova, bolnice i hotela "Riksos".
Bani, koji je bio oficir Gadafijevih vazduhoplovnih snaga prije nego što je prebjegao na stranu pobunjenika, izjavio je da je moguće da je Gadafi u Sebhi, u kojoj je proteklih dana bilo sukoba između njegovih pristalica i protivnika.
Lov za nestalim vođom se nastavlja, a u potrazi, pored Libijaca, učestvuju i operativci NATO, koji koriste svu raspoloživu opremu za nadgledanje, uključujući avione i satelite, dok američke špijunske letjelice kontrolišu sve komunikacije mobilnih ili satelitskih telefona.
Bonus video: