Napadi na medicinsko osoblje i vozila u ratnim sukobima i prevratima ostavljaju milione ljudi bez zdravstvene njege upravo onda kada im je ona najpotrebnija, upozoreno je u izvještaju koji je Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK) predstavio na pres konferenciji u Ženevi.
"Nasilje nad medicinskim ustanovama i osobljem mora da prestane. To je pitanje života i smrti", poručio je generalni direktor MKCK Iv Dakor.
Posljedice nasilja su, objasnio je, na ljudske živote strahovite, jer civili i borci često umiru samo zbog toga što im je onemogućeno da dobiju pravovremenu medicinsku pomoć.
"Neophodno je da države, njihove oružane snage, ali i ostali na pozicijama vlasti, priznaju da je nasilje koje ugrožava pružanje ljekarske pomoći jedan od najozbiljnijih humanitarnih izazova"
Ekplozija bombe u Mogadišu 2009. godine ubila je više od 20 ljudi, većinom diplomiranih ljekara, podjseća MKCK.
"Bolnice u Šri Lanki i Somaliji su granatirane, na vozila hitne pomoći je u Libiji otvarana vatra, u Kolombiji je ubijano osoblje koje pruža prvu pomoć, dok su ranjenici u Avganistanu bili prinuđeni da satima čekaju u vozilima zaustavljenim na kontrolnim punktovima. Ovaj problem godinama je izražen i mora mu se stati na kraj", poručuje MKCK.
"Zdravstveni sektor ne može sam da se suoči sa tim izazovom. Neophodno je da države, njihove oružane snage, ali i ostali na pozicijama vlasti, priznaju da je nasilje koje ugrožava pružanje ljekarske pomoći jedan od najozbiljnijih humanitarnih izazova", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: