Šef iranske vojne jedinice zadužene za borbu protiv sabotaže Džalali je istakao da su stručnjaci pronašli "špijunski virus" po imenu "Stars" (zvijezde).
"Virus `stars` pronađen je u laboratoriji, ali je još u toku istraga. Još nisu iznijeti konačni i završni zaključci", navodi Džalil.
On nije naveo koja je oprema i postrojenje bilo na meti virusa ili kada su ga stručnjaci otkrili.
Međutim, Teheran je naglasio da su naučnici otkrili i neutralisali štetni program prije nego što je nanio ozbiljniju štetu.
"Stars" je drugi po redu kompjuterski virus, koji je pogodio Iran u proteklih osam mjeseci. Tokom prošle godine, snažan virus po nazivu "staksnet" pogodio je nuklearna postrojenja i druge industrijske lokacije.
Iran je saopštio da je "staknset" ugrozio ograničen broj centrifuga, koje su ključna komponenta u proizvodnji nuklearnog goriva, u glavnom postrojenju za obogaćenje uranijuma Natanz.
Za sajber napade optužuju kompaniju Simens
Džalali je tokom ovog mjeseca optužio njemačku kompaniju "Simens" da je pomogla Americi i Izraelu u pokretanju sajber napada na nuklearna postrojenja te države.
"Istragom je utvrđeno da je izvor `staksneta` u Americi i cionističkom režimu", rekao je tada Džalali, dodajući da Iran treba da smatra "Simens" odgovornim, s obzirom da je virus zahvatio kontrolne sisteme koji se koriste u komplikovanoj mašineriji, poznatoj kao "Nadzorna kontrola i prikupljanje podataka (SCADA).
On kaže da su zvaničnici pratili slučaj softvera "Simens SCADA", koji je pripremio teren za virus "staknset". Iran je ranije objavio vrlo malo podataka o uticaju virusa.
U septembru prošle godine saopšteno je da su zahvaćeni kompjuteri osoblja u elektrani Bušer, ali da samo postrojenje nije ugroženo. Prva iranska nuklearna elektrana Bušer još nije operativna i propušteno je nekoliko zadatih vremenskih rokova, što je izazvalo spekulacije da je djelimično uzrok i virus, što Iran negira.
Bonus video: