Vrhovni savjet egipatske vojske, koji je preuzeo vlast u zemlji nakon ostavke predsjednika Hosnija Mubaraka, raspustio je parlament, suspendovao Ustav i osnovao komisiju za njegovu izmjenu, javile su strane agencije.Period političke tranzicije trajaće šest mjeseci, navodi se u saopštenju Savjeta koje je pročitano na državnoj televiziji.
Agencija AP ocjenjuje da su time ispunjena dva osnovna zahtjeva demonstranata, pored ostavke predsjednika Mubaraka.Egipatska vlada prethodno je ranije održala prvu sjednicu nakon ostavke Mubaraka nakon koje je saopšteno da je njen prvi zadatak ponovno uspostavljanje bezbjednosti u zemlji.Savjet je preuzeo vlast u zemlji u petak, nakon ostavke Mubaraka iznuđene 18-dnevnim protestima tokom kojih je, po podacima Hjuman rajts voča, poginulo više od 300 ljudi.
U Kairu protestuju novinari i policajci
Nekoliko desetina nezadovoljnih novinara i drugih zaposlenih u egipatskom dnevnom listu "Al Gumhurija" demonstriralo je danas u centru Kaira tražeći ostavku rukovodilaca tog režimskog lista, a u drugom dijelu grada protestovalo je oko 2.000 policajaca tražeći bolje plate i pokazujući jedinstvo s "narodom".U Kairu je , nakon dva dana slavlja posle ostavke predsjednika Hosnija Mubaraka, u toku čišćenje centralnog gradskog trga i vraćanje svakodnevnim obavezama."Al Gumhurija" je, zajedno sa dnevnim listom "Al Ahram", bio jedan od vodećih stubova medijske podrške Mubarakovom režimu.Na protestu ispred zgrade u kojoj je redakcija lista, demonstranti su nosili tranparente sa natpisima "Slobodna štampa", "Želimo patriotsku štampu" i "Ne lažima" i uzvikivali "Napolje", što je poruka rukovodiocima lista.
Oni su takodje tražili bolje plate i uslove rada.Lektor Ahmed Asi rekao je da je sramota što zaposleni zarađuju sanmo 1,6 dolar dnevno, a šefovi "astronomske sume", dodavši da "nepravda postoji u svakoj instituciji režima".
"Ne želimo više te ostatke starog režima. Hoćemo da list piše o ljudima, a ne o režimu", rekao je jedan tehničar koji radi za list.Vladini mediji, koji su 30 godina skoro bezrezervno podržavali Mubaraka, nekoliko dana pre njegove ostavke izmjenili su ton u nešto pomirljiviji a na kraju su pozdravili "revoluciju mladih".U isto vreme, oko 2.000 policajaca prošlo je trasu preko Trga Tahrir do zgrade ministarstva policije, povremeno se koškajući sa vojnicima.
Nekoliko vojnika čak je pucalo u vazduh ali se vojska kasnije povukla bez incidenata. Ispred zgrade ostalo je nekoliko tenkova kao zaštita.Policajci su uzvikivali "Ovo je naše ministarstvo" i "Narod i policija ruku pod ruku".
Njima se obratio ministar policije Mahmud Važi rekavši da imaju pravo da budu ljuti i da mu "daju šansu".
Bonus video: