Divovski avion sa šest motora i rasponom krila američkog fudbalskog igrališta prvi je put poletio jutros.
Stratolaunch Systems, kompanija koju je 2011. osnovao pokojni suosnivač Microsofta, Pol Alen, sproveo je prvi probni let najvećeg svjetskog aviona.
Stratolaunch je dizajniran kao platforma za lansiranje raketa kojima bi se slala oprema u nisku Zemljinu orbitu. Plan im je da rakete lansiraju iz srednje visine, a u kompaniji se nadaju da će to biti puno jeftinije od trenutnog komercijalnog svemirskog lansiranja.
Raspon krila mu je 117 metara i širi je od bilo kojeg aviona na svijetu, dužina 73 metra, a težina 230 tona. Prema proračunima, može nositi 250 tona tereta.
Toliko je velik da ima dva kokpita, jedan u svakom trupu, ali se za let koristi samo jedan, prenosi portal Klix.ba.
"To je najveći svjetski avion. Toliko veliki da se čini da uopšte ne može letjeti. Mnogi ljudi su zainteresovani da vide prvi let Stratolauncha jer žele vidjeti budućnost, žele vidjeti šta je sljedeće", rekao je Džek Bejer, fotograf za avione i lansiranje NASASpaceFlight.com.
Ovaj mlazni avion trebalo bi, nakon što bude u potpunosti testiran i sertifikovan, sa sobom da nosi raketu sa satelitom tako što će poletjeti iz Mohave i popeti na visinu od 35.000 stopa. Tamo će piloti lansirati raketu iz aviona na putanju prema svemiru. Avion će tada vratiti, dok će raketa nositi satelit u orbitu u rasponu od oko 480 kilometara do 2000 kilometara iznad Zemlje. Raketa će postaviti satelit prije nego se vrati na Zemlju, goreći na nebu poput meteora.
Cijena aviona još nije objavljena, ali znaju se neke druge pojedinosti. Da bi bio jak i lagan, Stratolaunch je izrađen uglavnom od materijala od karbonskih vlakana umjesto aluminijuma. Kako bi uštedio novac na dizajniranju novih motora i šasije, mlazni pogon napaja šest motora Pratt & Whitney, koji su izvorno bili dizajnirani za Boeing 747s. Njegova šasija, koja uključuje i nevjerovatnih 28 točkova, takođe je prvo dizajnirano za Boeing 747s.
Tržište komercijalnih usluga lansiranja satelita usluga ubrzano raste i očekuje se da će do 2024. godine dosegnuti sedam milijardi dolara, prema podacima Global Market Insights.
Postavljanje malih satelita u svemir preko aviona omogućava jeftinije raketno lansiranje jer eliminiše potrebu za lansirnim pločicama i svu skupu opremu koja je potrebna kod tradicionalnog lansiranja raketa.
Takođe štedi na troškovima goriva jer avion troši manje goriva od tradicionalne rakete.
Ostale prednosti: Loše vrijeme neće biti problem. Oluje mogu odgoditi tradicionalno lansiranje raketa, ali mlazni avion jednostavno može poletjeti i letjeti iako je loše vrijeme.
Piloti će morati testirati let ovim avionom, no ako sve bude išlo po planu, iz Stratolauncha su kazali da očekuju da će avion lansirati svoj prvi satelit sljedeće godine.
Bonus video: