Američki ministar finansija Stiven Mnučin rekao je da bi Svjetska banka trebalo da ostvari veći napredak u preusmjeravanju kredita od brzorastućih ekonomija, poput kineske, i pruže više podrške najsiromašnijim zemljama.
Američka vlada kao pozitivno ocjenjuje to što je Svjetska banka izrazila želju da poveća podršku zemljama "pogođenim krhkošću, sukobima i nasiljem", naveo je Mnučin na zatvaranju proljećnog sastanka Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu.
Mnučin je rekao da Svjetska banka treba da osigura da podrška bude usmjerena na jačanje "privatnih investicija koje povećavaju rast i smanjuju siromaštvo" kao i da SAD žele da vide "dodatni napredak" u preusmjeravanju više kredita Svjetske banke ka siromašnijim zemljama.
Svjetska banka je među većim izvorima pomoći za razvojne projekte kao što je na primer izgradnja brana. Mnučin je rekao da investicije u proizvodnju struje predstavljaju ključnu potrebu za razvoj u siromašnijim zemljama.
SAD su uspjele da postave Dejvida Malpasa, dugogodišnjeg kritičara Svjetske banke, za njenog novog predsjednika.
Predsjednik SAD Donald Tramp je u jednom intervjuu rekao da je za taj posao razmatrao i svoju ćerku Ivanku.
"SAD i Kina se bave posljednjim spornim pitanjima"
SAD i Kina se bave posljednjim spornim pitanjima u trgovinskim pregovorima, rekao je danas Mnučin.
"Nadamo se da se približavamo posljednjoj rundi razgovora da bismo pronašli rješenje problema", naveo je on.
Prema njegovim riječima, važnije je dobro pregovarati nego "postavljati arbitrarne datume".
SAD i Kina od januara pregovaraju o sveobuhvatnom trgovinskom sporazumu kojim bi se okončao trgovinski rat koji je predsjednik SAD Donald Tramp pokrenuo da bi natjerao Peking da odustane od ekonomske politike koju SAD smatraju nelojalnom.
Mnučin je rekao da su dvije strane ove nedjelje razgovarale telefonom kao da će to činiti i naredne nedjelje.
Trampova vlada želi da smanji ogroman trgovinski deficit s Kinom i natjera Kinu da prestane s prisiljavanjem kompanija da predaju tehnologiju, ograniči subvencije državnim firmama i prestane sa krađom intelektualne svojine.
Bonus video: