Američki Stejt department dozvolio je da najmanje sedam stranih vlada iznajmi luksuzne prostorije u Tramp svjetskom tornju u Njujorku 2017. godine bez odobrenja Kongresa, navodi se u dokumentima u koja je Rojters imao uvid.
Zgrada od 90 spratova na Menhetnu, koja je dio građevinske imperije Donalda Trampa, pružala je smještaj diplomatama i stranim zvaničnicima i prije nego što je poznati investitor postao predsjednik.
Međutim, sada kada je on u Bijeloj kući, takve transakcije moraju ići preko saveznih poslanika, tvrde pravni eksperti.
Odredbe američkog ustava zabranjuju zvaničnicima da prihvataju poklone ili isplate stranih vlada bez odobrenja Kongresa.
Transakcije o izdavanju prostora, o kojima je Rojters i ranije izvještavao, mogu se naći na meti mnogobrojnih istraga o Trampovom poslovanju sa stranim vladama.
Izvori su za britansku agenciju potvrdili da zahtjevi o zakupu prostora u Tramp svjetskom tornju nikada nijesu predati na razmatranje Kongresu.
Nove informacije pokreću niz pitanja o predsjedniku i njegovom poslovanju i isplatama od stranih vlada. „Američka javnost zaslužuje potpunu transparentnost”, kazao je Elija Kamings, predsjedavajući odbora za nadzor i reforme Predstavničkog doma.
Dokumenta pokazuju da su, osam mjeseci nakon Trampove inauguracije u januaru 2017, strane vlade poslale 13 dopisa Stejt departmentu, više nego u prethodne dvije godine zajedno, tražeći dozvolu da rentiraju ili obnove zakupe u Tramp svjetskom tornju. Vlade Kuvajta, Iraka, Malezije, Saudijske Arabije, Slovačke, Tajlanda i Evropske unije su dobile zeleno svjetlo da iznajme ukupno osam prostora u Tornju, navodi se u dokumentima.
Pet vlada - Kuvajta, Malezije, Saudijske Arabije i Evropske unije - su u Tornju iznajmljivale prostor i 2015. i 2016.
„Dozvoliti ovako nešto bez znanja Kongresa predstavlja stvaranje alternativne, mračne diplomatije”, kazao je Harold Hongju Koh, profesor na Jejlu i pravni savjetnik u Stejt departmentu. „To bi moglo da vodi do toga da grupa država čini bogatim ljude na vlasti, smatrajući da će na taj način poboljšati svoju poziciju kod njih”.
Luksuzni neboder, izgrađen prije 18 godina, nalazi se u blizini sjedišta Ujedinjenih nacija i ne treba ga miješati sa Tramp Tornjem u Petoj aveniji gdje se nalazi jedna od rezidencija Donalda Trampa. Zgradom upravlja Tramp korporacija, kompanija u vlasništvu predsjednika koja zarađuje od nadoknada koje plaćaju vlasnici prostora, navodi se u finansijskim izvještajima.
Trampovi prihodi o poslovanja stranih vlada u njegovim nekretninama, poput nedavno otvorenog Tramp međunarodnog hotela u Vašingtonu, doveli su do niza tužbi u kojima se navodi da to predstavlja kršenje američkog zakona.
Trampovi advokati tvrde da Ustav zahtijeva da on traži odobrenje Kongresa za strane nadoknade samo ukoliko one imaju veze sa njegovom ulogom predsjedika. Tramp je zadržao vlasništvo nad poslovnom imperijom, ali je kontrolu na dnevnoj bazi delegirao na sinove i dugogodišnjeg izvršnog direktora kompanije.
Prema izvještajima Stejt departmenta u koja je Rojters imao uvid, a koja se odnose na period od januara 2015. do septembra 2017, Tramp svjetski toranj je jedina zgrada koja se povezuje sa predsjednikom SAD u kojoj strane vlade zakupljuju ili su vlasnici prostora. Pojedine strane vlade, uključujući Saudijsku Arabiju, prethodno su kupile prostore u zgradi gdje prosječna jedinica košta skoro 7 miliona dolara.
Mohamed Alkadi, portparol saudijske misije u Ujedinjenim nacijama, kazao je da je lokacija nebodera bila najveći razlog za kupovinu prostora.
„Vlade kupuju prostor u toj zgradi ne da bi tražili usluge od Trampa ili nešto tome slično, već zato što nam je to zgodno i udubno”, kazao je Alkadi. On je rekao da se preselio u Toranj krajem 2017.
Trampova administracija podržava Saudijsku Arabiju povodom niza tema, uprkos procjeni CIA da je princ prijestolonasljednik te zemlje naredio ubistvo kolumniste „Vašington posta” Džamala Hašogija, navodi britanska agencija.
Slovačka, još jedan zakupac prostora u Tramp svjetskom tornju, navela je u saopštenju da je njihov zakup „potpuno u skladu sa američkim zakonom i našim internim smjernicama”.
Slovački premijer danas treba da se u Bijeloj kući sastane sa Trampom kako bi razgovarali o bezbjednosnoj saradnji i drugim temama.
Malezijska misija u Ujedinjenim nacijama je u aprilu za Rojters navela da trenutno ne iznajmljuje jedinicu u Trampovom svjetskom tornju. Odbili su da komentarišu zakup iz 2017.
Sve druge vlade koje su pokušale da iznajme prostore nakon Trampove inauguracije odbile su da komentarišu ili nijesu odgovarale na pozive novinara britanske agencije. Predsjednik Sjedinenih Država je 2017. zaradio više od 15 miliona dolara od nadoknada u vezi s nekretninama Tramp koorporacije, navodi se u finansijskom izvještaju koji je podnio. U tom dokumentu se ne navodi koliko od te sume potiče od zakupa u Tramp svjetskom tornju.
Bonus video: