Demonstracije i u gradu blizu Hong Konga: Policija bacila suzavac na hiljade ljudi

Demonstracije su priređene uprkos upozorenjima policije da će prisustvo građana Hong Konga izazvati sukobe sa lokalnim stanovništvom u Juen Longu u kojem živi više od pola miliona ljudi
1099 pregleda 0 komentar(a)
Sa protesta u Juen Longu, Foto: BETA/AP
Sa protesta u Juen Longu, Foto: BETA/AP

Policija je danas suzavcem zasula hiljade ljudi koji su u jednom gradu nedaleko od Hong Konga demonstrirali protiv nasilja i za demokratska prava.

Demonstracije su priređene uprkos upozorenjima policije da će prisustvo građana Hong Konga izazvati sukobe sa lokalnim stanovništvom u Juen Longu u kojem živi više od pola miliona ljudi.

Demonstranti odjeveni u crno prošli su kroz Juen Long, grad u kojem je prošle nedjelje na željezničkoj stanici ljude brutalno prebila mafija - ozloglašene "trijade" kojima je taj trgovački grad glavno uporište.

Policija je odbila da izda dozvolu za današnju povorku, navodeći visoki sigurnosni rizik.

Međutim, demonstranti su ipak krenuli, prkoseći i dalje nepoznatim napadačima koji su premlatili desetine ljudi. Napadači su bili odjeveni u bijelo, suprotno boji odjeće prodemokratskog pokreta, crnoj.

Policija kaže da su neki od tih napadača koji su ljude tukli na željezničkoj stanici u Juen Longu, povezani s bandama - "trijadama", dok su drugi samo "lokalni seljaci".

Ulice naselja Juen Long su danas bile pod morem kišobrana koje su nosili učesnici povorke, neki s gas maskama preko lica.

Kišobrani su simbol protesta još od demonstracija "Okupiraj centar" u Hong Kongu 2014. godine.

Demonstrantima kišobrani pomažu da prikriju svoj identitet od policijskih kamera, a i štite ih od suzavca.

Manje od tri sata poslije današnjeg polaska povorke, policija je napala suzavcem, a u isto vrijeme je Vlada Hong Konga "najavila" da će policija "preduzeti akciju", te demonstranti nisu ni imali vremena da reaguju na upozorenje.

Obrazloženje Vlade je za napad policije je bilo da neki demonstranti "nose štangle, štitove kućne izrade i lome sigurnosne ograde uz ulicu", kao i da su razbili jedno policijsko vozilo dok su policajci bili u njemu.

Na željezničkoj stanici naselja Juen Long danas se nisu zaustavljali vozovi, a radnje i javne ustanove su preventivno bile zatvorene.

Kao odgovor na prigovor policije na današnji protestni marš u Juen Longu, demonstranti su svoje okupljanje nazvali "šetnjom radi šopinga" - pošto je to trgovački grad, i "memorijalnom povorkom" - u znak sjećanja na bivšeg kineskog premijera Li Penga koji je umro u ponedjeljak.

Li je bio tvrdolinijaš, najpoznatiji po proglašenju vanrednog stanja tokom protesta na Trgu Tjenanmen u Pekingu, 1989. godine, koji su se završili krvoprolićem.

Masovni protesti u Hong Kongu su počeli prošlog mjeseca protiv zakona o ekstradiciji kojim bi se omogućilo da se osumnjičeni za razna djela predaju centralnim vlastima Kine na suđenje, gdje bi - kažu kritičari - njihova prava bila ugrožena.

Predlog zakona o tome je na kraju povučen, ali zahtjevi demonstranata su porasli: traže direktne izbore, raspuštanje Parlamenta Hong Konga i istragu policijske brutalnosti.

Hong Kong, bivša britanska kolonija, vraćena je Kini 1997. u okviru deklarativne politike "Jedna zemlja, dva sistema".

Taj aranžman je žiteljima tog grada kojih je 7,5 miliona, obećavao određene demokratske slobode koje se ne daju ostalim građanima Kine, ali stanovnici Hong Konga se žale da su se te slobode osipale posljednjih godina, uz hapšenje političkih aktivista.

Nepovjerenje u kinesku centralnu vlast Komunističke partije u Pekingu raste od prošle godine što je i donijelo ovogodišnje proteste.

Poslije povorke prošle nedjelje, grupa demonstranata je demolirala kinesku Kancelariju za vezu s Hong Kongom, koja zvanično zastupa vlast iz Pekinga.

Demonstranti su oštetili nadzorne kamere državni grb Kine gađali jajima i simboličnom, crnom bojom, što je Peking žestoko osudio.

Galerija

Bonus video: