Nakon što je za vikend praktično dao zeleno svjetlo za tursku vojnu ofanzivu protiv američkih kurdskih saveznika u Siriji, da bi u ponedjeljak zaprijetio da će „zbrisati” tursku ekonomiju ukoliko Ankara učini nešto što on „u svojoj neprevaziđenoj mudrosti” procijeni „nedozvoljenim”, predsjednik SAD je juče ublažio ton negirajući da napušta Kurde i ističući Tursku kao NATO saveznicu i važnog trgovinskog partnera.
Predomišljanje Donalda Trampa u vezi sa Sirijom počelo je u nedjelju veče nakon telefonskog razgovora sa turskim predsjednikom Tajipom Erdoganom koji je zatražio podršku SAD za ofanzivu na sjeveroistoku Sirije. Nakon toga Bijela kuće je saopštila da američke snage „više neće biti u toj oblasti”.
„Od nas nije traženo da uklonimo trupe. Kada je saznao za moguću tursku invaziju, znajući da imamo 50 specijalnih jedinica u tom regionu, odlučio je da ih zaštiti”, kazao je za Rojters jedan visoki zvaničnik i istakao da to ne znači američko povlačenje iz Sirije. Tramp je jasno stavio do znanja Erdoganu da SAD ne podržavaju turski vojni plan, kazao je zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman.
Međutim, izvor upućen u unutrašnja dešavanja u Bijeloj kući kazao je za britansku agenciju da su visoki zvaničnici bili zbunjeni jer im nije bilo jasno šta je Tramp tačno odlučio. Mada, Tramp insistira da se u vezi sa Sirijom „konsultovao sa svima”, Rojters navodi da su prema izvještajima, pojedina saopštenja iznenadila i američku vojsku koja pokušava da se prilagodi nepredvidivim odlukama predsjednika.
U međuvremenu turska vojska je preksinoć napala mete na granici između Sirije i Iraka kako bi spriječila kurdske snage da koriste tu rutu i pošalju pojačanje na sjeveroistok Sirije, dok se Ankara priprema za ofanzivu, kazala su za Rojters dvojica turskih zvaničnika.
Nagovještavajući novu potencijalnu promjenu ravnoteže u regionu, kurdske snage su saopštile da bi mogle da počnu pregovore sa Damaskom i Rusijom kako bi popunile bezbjednosni vakuum u slučaju potpunog povlačenja Amerikanaca iz granične oblasti sa Turskom.
Trampova prijetnja turskoj ekonomiji u ponedjeljak je očigledno imala za cilj da umiri kritičare koji ga optužuju da je napustio sirijske Kurde, koji su odigrali ključnu ulogu u borbi protiv Islamske države. Odluka o povlačenju je izazvala kritike demokrata ali i pojedinih republikanaca u Kongresu, uključujući i lidera repiblikanske većine u Senatu Miča Mekonela.
Nakon što je Ankara burno reagovala na prijetnje ekonomiji, Tramp je juče na Tviteru objavio: „Toliko ljudi tako zgodno zaboravlja da je Turska veliki trgovinski partner Sjedinjenih Država... Sa njima je dobro poslovati”.
Bijela kuća je juče potvrdila da će Erdogan posjetiti SAD 13. novembra. Tramp je u nizu jučerašnjih tvitova kazao da Erdogan dolazi u posjetu kao njegov „gost”.
Što se tiče Kurda predsjednik SAD je juče kazao da će njihovi „predivni borci” nastavljati da primaju američku pomoć u novcu i oružju.
Rojtersov kolumnista Piter Eps navodi da je, imajući u vidu Trampova kontradiktorna saopštenja, sasvim izvjesno da nijedan od ključnih igrača u Siriji - ni Erdogan, ni sada napušteni Kurdi, ni bliskoistočne i evropske države i svi ostali - zapravo ne znaju kakva je njegova pozicija. Možda je to i bila Trampova namjera, smatra Eps i dodaje da jedino što je predsjednik SAD jasno stavio do znanja jeste da Ameriku ne treba da bude briga. To se dešava 7000 milja daleko i on je izabran da okonča te „smiješne, beskrajne strane ratove”, navodi Eps.
Bonus video: