Ruska armija će formirati ove godine 20 novih jedinica na zapadu zemlje kako bi se suprotstavila, kako ocjenjuje, sve većoj prijetnji NATO-a, rekao je u ponedjeljak ministar obrane Sergej Šojgu.
On je to objavio na sastanku sa najvišim vojnim funkcionerima, ukazao na sve više letova američkih strateških bombardera u blizini ruskih granica, na raspoređivanje NATO ratnih brodova i sve češće i veće vježbe snaga ovog saveza.
Šojgu je naveo da takve akcije "uništavaju međunarodni sistem bezbjednosti i prisiljavaju nas da preduzmemo odgovarajuće protivmjere".
"U zapadnom vojnom okrugu formiraćemo još 20 jedinica i formacija do kraja godine", rekao je Šojgu i dodao da su vojne jedinice u zapadnoj Rusiji ove godine naručile oko 2.000 novih komada oružja.
Sovjetski ministar odbrane danas je saopštio i da su pripreme za vježbe, koje će se izvoditi zajedno s Bjelorusijom, u završnoj fazi i naglasio da ti manevri imaju "isključivo odbrambeni karakter".
Odgovarajući danas na pitanje o ruskim planovima, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je izjavio da je "Rusija posljednjih godina uložila velika sredstva u novu, modernu vojnu opremu, od konvencionalne do nuklearne" i dodao da je (Rusija) "bila spremna da upotrijebi vojnu silu protiv susjeda, u Gruziji i u Ukrajini".
"To je jedan od glavnih razloga zašto je NATO posljednjih godina povećao spremnost svojih oružanih snaga", rekao je Stoltenberg novinarima prije sastanka ministara spoljnih poslova i odbrane saveza.
Trenutno hiljade NATO vojnika, nekoliko ratnih brodova i desetine aviona sudjeluju u vojnim vježbama koje se protežu od Atlantika, kroz Europu do područja Crnog mora.
NATO ističe da ratne igre nisu usmjerene na Rusiju, ali vježbe Odlučni udar 21 simuliraju odgovor vojne organizacije sa 30 država na napad na bilo koju od njezinih članica.
Prošlog mjeseca je koncentracija trupa na ruskom jugu i jugozapadu u blizini ukrajinske granice izazvala zabrinutost u Ukrajini i na Zapadu, koji su pozvali Moskvu da povuče svoje snage.
Rusija je anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim 2014. godine, a zatim je izbila separatistička pobuna na istoku Ukrajine. Za sedam godina borbi u tom dijelu Ukrajine ubijeno je više od 14.000 ljudi.
Bonus video: