Predsednik Filipina Rodrigo Duterte saopštio je da se povlači iz politike i da se neće kandidovati na predsedničkim izborima sledeće godine.
Prošlog meseca, ovaj sedamdesetšestogodišnjak najavio je da će se kandidovati za potpredsednika, pošto je već iskoristio jedan predsednički mandat koji ima prema Ustavu.
Povlači se, kako kaže, zbog „preovlađujućeg mišljenja Filipinaca da nije dobar kandidat" za tu funkciju.
Najavu prate spekulacije da će se za predsednicu možda kandidovati njegova ćerka.
Duterte je kontroverzni autoritarni političar koji je na mesto predsednika došao 2016. godine, obećavajući da će se obračunati sa kriminalom i narko kartelima.
- Poznata filipinska novinarka kriva za sajber klevetu - preti joj zatvor
- Vlasti Severne Koreje brane mladima korišćenje južnokorejskog slenga i slušanje muzike
- Kako je Severnoj Koreji zamalo uspela hakerska krađa od milijardu dolara
Kritičari kažu da je Duterte za poslednjih pet godina vlasti podsticao policiju da izvrši više hiljada vansudskih obračuna sa osumnjičenima, što se završavalo fatalno, nazivajući to „ratom protiv droge".
Njegova ćerka Sara Duterte-Kaprio trenutno je gradonačelnica grada Davao na jugu zemlje, a o kandidaturi je do sada davala kontradiktorne signale.
Ona je prošlog meseca rekla da se neće kandidovati zato što su se ona i otac složili da samo jedno od njih dvoje treba da izađe na izbore u maju 2022. godine.
Međutim, Duterte-Kaprio vodi u svim istraživanjima javnog mnjenja.
Predsednik je svima priredio iznenađenje kada je na događaju u Manili, gde je trebalo da preda kandidaturu, objavio da se povlači.
Kako je rekao, učešće u trci za mesto potpredsednika bilo „neustavno zaobilaženje zakona, koje ne bi bilo u duhu Ustava".
Ipak, njegov portparol Hari Rok nije u potpunosti odbacio mogućnost da se Duterte u budućnosti nađe na nekoj funkciji.
Rok je za BBC rekao da se „povlačenje odnosi na izbore za mesto potpredsednika, a ne na potpuno povlačenje iz politike", ali je dodao da bi to „morao dodatno da razjasni sa Duterteom".
Analiza - Hauard Džonson, dopisnik sa Filipina
Najavu predsednika Filipina treba prihvatiti sa zadrškom.
Duterte je i ranije govorio slične stvari, da bi se nekoliko nedelja kasnije predomislio.
Septembra 2015. godine, uoči predsedničkih izbora, kao tadašnji gradonačelnik grada Davao planirao je da se „zauvek povuče iz javnog života".
Međutim, u poslednjem trenutku, u novembru, odabran je za kandidata partije PDP-Laban i izašao na izbore u maju sledeće, 2016. godine.
Prema mišljenju političkih komentatora, Duterte ponavlja „potez iz 2015. godine", a tu su i spekulacije da bi mogao da bude zamenski igrač za svog saveznika, senatora Kristofera Goa pod nadimkom Bong, koji je podneo kandidaturu za potpredsednika.
Čitava drama snažno deluje na glasače, koji provode večeri zalepljeni za male ekrane, sledeći za najnovijim preokretima.
Duterte je pronicljivi delatnik koji zna da će ovakvo saopštenje dovesti njegovu porodicu u centar interesovanja i „tsismisa", što je filipinska reč za tračarenje.
Kada je Duterte prvi put govorio o svojoj nameri da se kandiduje, spekulisalo se da će tražiti slabog saveznika kako bi nastavio da vlada sa pozicije drugog čoveka u državi.
Takođe je javno rekao da bi, kao potpredsednik, imao imunitet koji bi ga zaštitio od gonjenja pred Međunarodnim krivičnim sudom zbog vodeće uloge u „ratu protiv droge" u kojem su nastradale hiljade ljudi.
Ostalo je nejasno da li bi mu to zaista obezbedilo imunitet.
Više od 7.000 ljudi nastradalo je od ruku policije i neidentifikovanih naoružanih napadača u prvih šest meseci Duterteove vladavine.
Međunarodni krivični sud je u junu predložio otvaranje istrage o ratovima sa narko-kartelima na Filipinima zato što postoji sumnja da je bilo zločina protiv čovečnosti.
Ako Duterte-Kaprio nasledi oca na mestu predsednice, verovatno će ga zaštiti od gonjenja kako na Filipinima, tako i pred Međunarodnim sudom.
Ko je Tang Čuo, organizatorka komemoracije za poginule na Trgu Tjenanmen
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: