Postignut dogovor s EU o carinama na čelik i aluminijum

Postizanje sporazuma su objavile američka ministarka trgovine Gina Raimondo i trgovinska predstavnica Katherine Tai u subotu na marginama samita G20 u Rimu.

1839 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Sjedinjene Amerčke Države (SAD) i Evropska unija (EU) postigli su sporazum u višegodišnjem sporu oko posebnih američkih carina na uvoz čelika i aluminijuma, saopštili su najviši trgovinski zvaničnici na samitu Grupe 20 najrazvijenijih zemalja (G20).

Postizanje sporazuma su objavile američka ministarka trgovine Gina Raimondo i trgovinska predstavnica Katherine Tai u subotu na marginama samita G20 u Rimu.

"Time je riješen jedan od najvećih problema u odnosima transatlantskih partnera", rekao je savjetnik američkog predsjednika Joea Bidena za nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan.

Prema načelnom sporazumu, EU će moći bez carine uvoziti određene količine metala u SAD, prenosi SEEbiz.

Evropska komisija (EK) za sada nije komentarisala te najave.

Trgovinski spor je 2018. godine pokrenuo tadašnji američki predsjednik Donald Trump kada je uveo posebne carine na uvoz čelika i aluminijuma.

EU je odgovorila carinama na američke proizvode kao što su traperice, viski, motori i maslac od kikirikija.

Trump je posebne carine opravdavao "interesima nacionalne sigurnosti".

EU to obrazloženje nije smatrala vjerodostojnim i pretpostavlja da je cilj bio zaštititi američku ekonomiju od neželjene konkurencije.

"Uzvratne carine EU na američke proizvode trebalo je da se povećaju prije kraja godine, a to je sada izbjegnuto ovim dogovoromo", objasnila je Raimondo.

Ona je rekla da će biti osigurano da se u SAD ne mogu uvoziti proizvodi od čelika ili aluminijuma iz EU koji potiču iz Kine.

SAD optužuje Peking da subvencioniše domaću industriju i stvara nelojalnu konkurenciju s vještački niskim cijenama.

U junu su EU i SAD već ukinule kaznene carine na proizvode kao što su avioni, vino i kečap do 2026. godine.

Sporazum bi trebalo da omogući mirno rješavanje spora oko državne pomoći američkom proizvođaču aviona Boeing i njegovom evropskom konkurentu Airbusu.

Bonus video: