Godinu dana poslije nasilnog upada pristalica bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa u kompleks Kongresa, tadašnje diplomate, kao i analitičari, ocjenjuju za Glas Amerike (VOA) da demokratija u toj zemlji i dalje trpi posljedice tih događaja.
Kako se navodi, 6. januara 2021, ispred Kongresa i unutar tog zdanja, uživo su se prenosile scene haosa bez presedana u savremenoj američkoj istoriji.
Hiljade pristalica tadašnjeg predsjednika Trampa, koji je nedjeljama lažno tvrdio da su izbori pokradeni, nasilno su upale u Kapitol u pokušaju da spriječe potvrdu rezultata predsjedničkih izbora i pobjedu Džozefa Bajdena.
U najgorem napadu na Kongres od građanskog rata preminulo je pet osoba – troje demonstranata i dva policajca. Desetine policajaca su ranjene – neki pretučeni sopstvenim oružjem - dok su četvorica, koja su branila Kapitol, kasnije izvršila samoubistvo.
Dugogodišnji američki diplomata i bivši ambasador u Srbiji Majkl Kirbi živi nedaleko od Kapitola. U razgovoru za VOA podsjeća da je prije događaja 6. januara, tranzicija vlasti u Americi uvijek bila mirna – čak i za vrijeme građanskog rata.
"Bio sam tužan i šokiran. Čitav život u svojoj profesiji zalagao sam se za demokratiju – jer kada izgubite trebalo bi da se zahvalite svojim biračima i kažete zbogom. Istaknete da se nadate najboljem za zemlju. Vidio sam da je sve što se događalo bilo suprotno tome. I to je bilo tužno i zastrašujuće", ističe Kirbi.
Kirbi je saglasan sa ocjenom da je demokratija u Americi ugrožena, brine da bi nasilje moglo da se ponovi jer ne vjeruje da su izvučene pouke iz događaja 6. januara, ali navodi i da je optimista.
"Na svima nama je da se borimo da uspijemo da bi naša demokratija funkcionisala", rekao je Kirbi.
U danima i nedjeljama poslije napada, američki Kongres bio je opasan visokim ogradama iza kojih su patrolirale hiljade pripadnika Nacionalne garde.
Tramp, koga mnogi smatraju odgovornim za napad, opozvan je u Predstavničkom domu, ali oslobođen optužbi u Senatu. Podignute su i optužnice protiv stotina izgrednika od kojih su neki osuđeni i na višegodišnje zatvorske kazne.
Danas, ograda i rezervista nema, ali ni nacionalnog konsenzusa o 6. januaru. Prema anketama, više od 90 odsto demokrata smatra da je to bio napad na vladu, s čim je saglasno samo 29 odsto republikanaca.
Istraživanje pokazuju da se manje od polovine republikanaca sjeća napada Trampovih pristalica kao veoma nasilnog ili ekstremno nasilnog.
Povjerenje u izborni proces, barem među pristalicama Republikanske stranke, takođe je ozbiljno narušeno, a u brojnim američkim državama se uvode zakoni kojima se, prema ocjenama aktivista, guše biračka prava uoči izbora za Kongres 2022. i narednih predsjedničkih izbora.
Prema anketama, ubjedljiva većina Amerikanaca smatra da su demokratija i vladavina prava u opasnosti.
Bonus video: