Najviši japanski sud presudio je danas da vlada nije odgovorna za nuklearnu katastrofu u Fukušimi 2011. godine izazvanu udarom cunamija, odbacivši zahtjeve hiljada evakuisanih da država, a ne samo operator elektrane, plati odštetu za štetu nanjetu njihovim životima.
Današnja presuda je prva odluka Vrhovnog suda o odgovornosti vlade za katastrofu u Fukušimi u četiri tužbe za obeštećenje koje je podnijelo oko 3.700 stanovnika Fukušime.
Četvoročlano sudsko vijeće je saopštilo da vlada ne može da se smatra odgovornom za katastrofu jer šteta od cunamija tolikih razmjera nije mogla biti spriječena čak i da je ministar industrije naredio operatoru elektrane da unaprijedi morski zid zasnovan na procjeni cunamija u to vrijeme.
Presuda bi mogla da utiče na oko 30 drugih sličnih tužbi koje su u toku širom zemlje.
U Japanu su 11. marta 2011. zemljotres magnitude devet i cunami izazvali nuklearnu katastrofu i razorili obalu sjeveroistoka zemlje. Sistemi za hlađenje uništeni su u nuklearnoj centrali Fukušima i radioaktivni materijal je iscurio. Više od 160.000 ljudi bilo je primorano da napusti svoje domove.
Tužioci u četiri tužbe, od kojih su mnogi još uvek raseljeni u Fukušimi i van nje, tražili su kompenzaciju za gubitak sredstava za život i zajednice zbog katastrofe.
Tužbe protiv vlade i operatera elektrane Tokio elektrik pauver kompani holdings (Tokio Electric Pover Company Holdings - TEPCO) prvobitno su podnijete odvojeno u Fukušimi i u još tri prefekture gdje su podnosioci tužbi bili evakuisani.
Sve osim jedne presude nižeg suda potvrdile su njihove zahtjeve i priznale odgovornost države. Trenutno je samo TEPCO u obavezi da pokrije štetu od više pd 1,4 milijarde jena (9,5 miliona eura).
Spor je bio usredsređen na to da li je vlada mogla da predvidi rizik od ogromnog cunamija na osnovu izvještaja o predviđanju cunamija i da li je nesreća mogla biti izbjegnuta da je vlada naredila TEPCO-u da preduzme mjere predostrožnosti.
Vlada je tada navela da izveštaj nije pouzdan i da je nesreća bila neizbježna.
Bonus video: