U svijetu će, prema procjenama Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), u narednih pet godina nestati 14 miliona radnih mjesta.
Na osnovu ankete u kojoj je učestvovalo više od 800 kompanija, WEF očekuje da će poslodavci do 2027. godine otvoriti 69 miliona radnih mjesta, dok će ugasiti njih 83 miliona, javlja CNN.
"Dakle, nestaće 14 miliona radnih mjesta, što predstavlja dva odsto svih zaposlenih", naveo je WEF u saopštenju.
Prelazak na sisteme obnovljive energije će stvoriti značajan broj novih radnih mjesta, dok će na tržište rada negativno uticati spor ekonomski rast i visoka inflacija, prenosi Tanjug.
U WEF-u smatraju da će razvoj vještačke inteligencije (AI) imati kako pozitivan, tako i negativan uticaj na radna mjesta.
Firmama će biti potrebni zaposleni koji će uvesti AI u sisteme kompanija i upravljati alatima vezanim za vještačku inteligenciju.
"Analitičari podataka, kao i stručnjaci za mašinsko učenje i sajber bezbjednost, ne treba da se brinu za svoju budućnost, pošto će potražnja za njima porasti 30 odsto do 2027. godine", procjenjuju u WEF-u.
Sa druge strane, AI će do 2027. godine ugroziti oko 26 miliona administrativnih poslova i radnih mjesta vezanih za čuvanje podataka.
Generativni alati AI-a, među kojima je i ChatGPT, su nedavno izazvali senzaciju, ali firme ne očekuju da će automatizacija rasti vrtoglavim tempom.
Kompanije misle da će do 2027. godine, oko 42 odsto svih radnih zadataka preuzeti mašine.
"Firme ipak mijenjaju mišljenje o tome šta njihovi zaposleni treba da znaju, a sposobnost da se efikasno koriste AI alati se sada vrednuje više nego programiranje", zaključili su iz WEF-a.
Bonus video: