Blinken odbio pozive australijske vlade da prekine progon Džulijana Asanža

Nakon razgovora na visokom nivou u Brizbejnu koji su mahom bili fokusirani na vojnu saradnju, Blinken je potvrdio da je australijska vlada u više navrata pokrenula taj slučaj sa SAD-om i rekao da razumije "zabrinutosti i stavove Australijanaca"

4998 pregleda 6 komentar(a)
Blinken, Foto: Reuters
Blinken, Foto: Reuters

Američki državni sekretar, Entoni Blinken, odbio je pozive australijske vlade da prekine krivični progon Džulijana Asanža, insistirajući na tome da je osnivač Vikiliksa navodno "rizikovao vrlo ozbiljnu štetu nacionalnoj bezbjednosti" Sjedinjenih Američkih Država (SAD), prenosi Radio Slobodna Evropa.

Nakon razgovora na visokom nivou u Brizbejnu koji su mahom bili fokusirani na vojnu saradnju, Blinken je potvrdio da je australijska vlada u više navrata pokrenula taj slučaj sa SAD-om i rekao da razumije "zabrinutosti i stavove Australijanaca".

Međutim, oštro je dodao da je "vrlo važno da naši prijatelji ovdje" u Australiji razumiju zabrinutost SAD oko Asanžove "navodne uloge u jednom od najvećih kompromitovanja povjerljivih podataka u istoriji naše zemlje".

Asanž ostaje u zatvoru Belmarš u Londonu dok se bori protiv pokušaja SAD-a da ga izruči kako bi se suočio s optužbama u vezi s objavljivanjem stotina hiljada procurjelih dokumenata o ratovima u Avganistanu i Iraku, kao i diplomatskih depeša.

Australijska ministarka inostranih poslova Peni Vong potvrdila je da je iznijela slučaj američkoj vladi.

Na zajedničkoj konferenciji za medije Vong je rekla: "Jasno smo iznijeli svoje stajalište da se slučaj gospodina Asanža odužio i našu želju da dođe do zaključka".

Ključne najave nakon sastanka u subotu, 29. jula, bile su da će SAD pojačati "tempo" posjeta podmornica na nuklearni pogon Australiji.

SAD su se takođe obavezale da će pomoći Australiji da započne domaću proizvodnju projektila u roku od dvije godine.

Međutim, Vong je dodala da postoje ograničenja u tome šta se može postići u razgovorima između vlada "sve dok se procesi gospodina Asanža ne završe".

Blinken je, govoreći nakon Vong, rekao novinarima da SAD generalno ne komentarišu postupke izručenja.

"Razumijem i svakako potvrđujem ono što je Peni rekla o činjenici da je ovo pitanje pokrenuto, kao što je bilo u prošlosti, i razumijem osjetljivost, razumijem zabrinutost i stajališta Australijanaca", rekao je.

"Mislim da je vrlo važno da naši prijatelji razumiju našu zabrinutost u vezi s ovim pitanjem."

Blinken je rekao da je američko Ministarstvo pravosuđa naznačilo da je Asanž "optužen za vrlo ozbiljno kriminalno ponašanje".

"Radnje koje je on navodno počinio rizikovale su vrlo ozbiljnu štetu našoj nacionalnoj bezbjednosti, u korist naših protivnika, i dovele imenovane ljudske izvore u ozbiljnu opasnost", rekao je Blinken.

"Dakle, kažem to samo zato što kao što mi razumijemo osjetljivost ovdje, važno je da naši prijatelji razumiju osjetljivost u SAD."

Asanžov brat Gabrijel Šipton rekao je da je sada na premijeru Entiniju Albanezeu da "stavove Australijanaca iznese pred samog predsjednika" tokom predstojeće posjete SAD.

Osnivač Vukiliksa Džulijan Asanž, koji se bori protiv izručenja iz Britanije u SAD gdje ga traže zbog krivičnih prijava, 2022. godine je podnio žalbu Evropskom sudu za ljudska prava (ECHR) u Strazburu.

Američke vlasti traže Asanža (52) po 18 tačaka optužnice, uključujući optužbu za špijunažu, u vezi s Vikiliksovim objavljivanjem velike količine povjerljivih američkih vojnih zapisa i diplomatskih depeša za koje je Vašington rekao da su doveli u opasnost živote Amerikanaca.

Bonus video: