Izrael je zatvorio glavni komercijalni prelaz iz pojasa Gaze i time zabranio izvoz sa te palestinske teritorije na obali Sredozemnog mora nakon što je rečeno da je otkriven eksploziv u isporuci odjeće za Zapadnu obalu.
Ribari u Gazi su prvi osjetili posljedice novih restrikcija.
One će još više će unazaditi ekonomiju pojasa Gaze koji je već 16 godina pod blokadom Izraela i Egipta otkako je islamski ekstremistički Hamas preuzeo vlast.
Blokada, neophodna da bi se spriječio naoružavanje Hamasa, kako tvrdi Izrael, jako ograničava kretanje ljudi i roba u pojasu Gaze.
Prelaz je zatvoren u ponedjeljak jer je, kako je navedeno, nađen eksploziv sakriven u pošiljci farmerki Zara i druge odjeće za Zapadnu obalu, koja je jedno od glavnih tržišta za izvoz iz Gaze.
Izraelski zvaničnici misle da je eksploziv bio namijenjen ekstremistima u Gazi i nije rečeno kada će se prelaz ponovo otvoriti.
Palestinski ribari, biznismeni i borci za ljudska prava su osudili najnoviju mjeru Izraela, označivši je kolektivnim kažnjavanjem uperenim protiv dva miliona stanovnika u Gazi, uključujući desetine hiljada radnika koji umnogome zavise od izvoza u Izrael i na drugu palestinsku teritoriju Zapadnu obalu da bi opstali.
Skoro sva roba koja ulazi i izlazi iz Gaze prolazi kroz prolaz Kerem Šalom.
Oko 4.000 ribara, čija je roba kvarljiva, je osudilo zabranu.
Jedan od njih je izjavio za AP da sada ne može da zaradi za život i da pozajmljuje hranu iz prodavnica.
Restrikcije su takođe pogodile najbogatije trgovce.
Dvadeset šest tona ribe je istrulilo, a nedjeljni gubitak je 300.000 dolara, saopštilo je glavno udruženje ribara u Gazi.
Izraelska vojska je nedavno preduzela mjere da ublaži blokadu i ekonomski pritisak na Gazu kako bi spriječila da napetost preraste u novi krvavi sukob, ali zatvaranje prelaza predstavlja nazadovanje.
Izrael je dopustio da oko 21.000 radnika iz Gaze uđe u tu zemlju da radi, a u julu je izdato stotine novih dozvola.
Sada međutim ribari i trgovci kažu da su uvučeni u političku bitku koja nema veze sa njima.
Izraelski zvaničnici navode da zatvaranje prelaza ima za cilj da odvrati ekstremiste od krijumčarenja eksploziva i da se izvrši pritisak na Hamas da to spriječi.
Ministarstvo odbrane Izraela je saopštilo da se neće dozvoliti da "terorističke organizacije iskoriste civilne i humanitarne pogodnosti".
Organizacije boraca za ljudska prava ističu međutim da je Izrael nesposoban da odgovori na bezbjednosne incidente i da se bavi osnovnim problemima u pojasu Gaze.
"Umjesto da nađe proporcionalne i razumne samo nameće sveobuhvatne mjere i kaznena zatvaranja", rekla je Miriam Marmur, portparolka izraelske organizacije Giša za ljudska prava.
Ribari kažu da njihova borba odražava kako je blokada nanela štetu vitalnom djelu ekonomije Gaze.
U julu je riba činila šest odsto svog izvoza, po podacima UN.
Ograničenja spriječavaju ribare da uvoze motore i materijal neophodan za popravku čamaca, a pomorskom blokadom je ograničeno koliko daleko od obale Sredozemnog mora mogu da plove i time koliko i kakvu ribu mogu da ulove.
Uz to rizikuju da ih morske struje približe granicama, pa da pripadnici izraelske mornarice pucaju na njih ili im zaplijene čamce.
Zabrinutost palestinskih ribara dijele i svi trgovci u Gazi i upozoravaju da je zaustavljanje izvoza fatalan udarac sektoru koji već umire.
Bonus video: