Eksploatacija litijuma na Tibetanskoj visoravni ugrožava životnu sredinu, Tibetanci nemaju pravo glasa

U tibetanskoj oblasti u provinciji Sečuan, kineski gigant za proizvodnju baterija CATL dobio je prava na zemljište koje sadrži litijum

3471 pregleda 1 komentar(a)
Tibetska visoravan, Foto: Shutterstock
Tibetska visoravan, Foto: Shutterstock

Veći broj električnih vozila u Kini uticao je na veću eksploataciju litijuma na Tibetanskoj visoravni što prijeti da ozbiljno ugrozi životnu sredinu i doprinese kršenju ljudskih prava, navodi se u danas objavljenom izvještaju.

Kina se do sada u velikoj mjeri oslanjala na druge zemlje za snabdijevanje litijumom koji se koristi za baterije električnih vozila.

Da bi smanjio uvoz, Peking je počeo da eksploatiše litijum na Tibetanskom platou na jugozapadu zemlje, gdje je koncentrisano oko 85 odsto kineskih rezervi.

Ali "trka za bijelim zlatom" nanosi štetu životnoj sredini zbog "brzih, jeftinih i zagađujućih" tehnika eksploatacije i prerade, navodi se u izvještaju mreže tibetanskih istraživača "Turquoise Roof".

Kako se dodaje, "Tibetanci nemaju pravo glasa u najnovijoj trci za bogaćenjem".

U tibetanskoj oblasti u provinciji Sečuan, kineski gigant za proizvodnju baterija CATL dobio je prava na zemljište koje sadrži litijum.

"Ali stanovnici nisu bili obaviješteni da se njihovi pašnjaci prodaju", navodi se u izveštaju.

Grupa istraživača je koristila satelitske podatke da bi mapirala uticaj eksploatacije litijuma. Ona bi mogla da ima "razorne" posledice po zagađenje u regionu sa značajnim biodiverzitetom, osjetljivim na klimatske promjene, navodi se u izvještaju.

Bonus video: