Balistička raketa, ispaljena sa teritorije pod kontrolom pobunjenika u Jemenu, pogodila je danas teretni brod u Crvenom moru u blizini strateški važnog moreuza Bab el-Mandeb, nekoliko sati poslije napada u kojem je pogođen drugi teretni brod, saopštile su vlasti.
Raketni napad na teretni brod "Em-ES-Si Palatijum treći" (MSC Palatium III) i prethodni napad na teretni brod "Al Džasra" (Al Jasrah) predstavljaju eskalaciju kampanje koja se pripisuje jemenskim pobunjenicima iz pokreta Huti, podržanim od Irana.
Ti napadi ugrožavaju brodove koji plove ključnim koridorom za transport tereta i energenata za Evropu i Aziju od Sueckog kanala do Indijskog okeana.
Pobunjenici iz pokreta Huti navode da je cilj njihovih napada da okončaju žestoku izraelsku vazdušnu i kopnenu ofanzivu na Pojas Gaze, u vrijeme rata Izraela i palestinskog Hamasa. Međutim, veze sa brodovima koji su meta pobunjeničkih napada sve su slabije kako se napadi nastavljaju.
Odrambeni zvaničnik SAD i privatna obaveštajna firma Embri (Ambrey) saopštili su da je "Em-ES-Si Palatijum treći", teretni brod koji plovi pod zastavom Liberije, zahvatio požar poslije napada. Za sada nije poznato da li je povrijeđen neko na tom brodu.
U napadu su ispaljene dvije rakete, a meta je vjerovatno bio brod "Al Džasra", rekao je neimenovani američki zvaničnik. Jedna raketa je pala u vodu, a druga je pogodila "Em-ES-Si Palatijum treći", rekao je zvaničnik.
On je dodao da nije poznato da li je prethodni napad na brod "Al Džasra" izveden raketom ili dronom. Njemačka kompanija koja upravlja brodom "Al Džasra" navela je da nijedan član posade nije povrijeđen u napadu.
Jemenski pobunjenici iz pokreta Huti preuzeli su odgovornost za seriju raketnih napada posljednjih dana, u kojima je malo nedostajalo da budu pogođeni teretni brodovi u Crvenom moru i moreuzu Bab el-Mandeb.
Teretni brodovi su sve više na meti u vrijeme kada rat Izraela i Hamasa prijeti da postane širi regionalni sukob - čak i tokom nedavnog kratkog primirja, čije je okončanje povećalo rizik od novih napada na moru.
Kroz Moreuz Bab el-Mandeb, širok svega 29 kilometara na mjestu gdje je najuži, prolazi gotovo 10 odsto cjelokupne nafte kojom se trguje morskim putem. Procjenjuje se da kroz taj moreuz godišnje prođe roba vrijedna 1.000 milijardi dolara.
Bonus video: