Drveni čamac sa desetinama migranata Rohindža prevrnuo se kod obale Indonezije

Ribari iz sela Kuala Bubon na ostrvu Sumatri spasili su šestoro izbjeglica i smjestili ih u privremeni smještaj. Još nema vijesti o mogućim žrtvama

2195 pregleda 0 komentar(a)
Rohindža izbjeglice odmaraju nakon što su indonežanski ribari spasili desetine njih nakon što su im velike plime prevrnule čamac, Foto: Reuters
Rohindža izbjeglice odmaraju nakon što su indonežanski ribari spasili desetine njih nakon što su im velike plime prevrnule čamac, Foto: Reuters

Drveni čamac koji je prevozio više desetina Rohindža muslimana izbjeglih iz Mjanmara prevrnuo se danas na moru, 25 kilometara od obale provincije Aće na sjeveru Indonezije.

Ribari iz sela Kuala Bubon na ostrvu Sumatri spasili su šestoro izbjeglica i smjestili ih u privremeni smještaj. Još nema vijesti o mogućim žrtvama.

Oko 740.000 Rohindža pobjeglo je iz Mjanmara od 2017. godine, kako bi izbjegli brutalnu kampanju protiv pobunjenika koju su te godine sprovele snage bezbjednosti te zemlje.

Rohindže se u Mjanmaru smatraju "strancima", a vlast te zemlje, u kojoj 95 odsto stanovnika čine budisti, ne daje im državljanstvo.

Vojska Mjanmara je optužena da je tokom te vojne akcije iz 2017. godine počinila masovna silovanja, pogubljenja i paljenja čitavih sela, dok međunarodni sud treba da razmatra da li su vlasti Mjanmara počinile genocid i druga teška kršenja ljudskih prava.

Indonezija je tražila od međunarodne zajednice pomoć i pojačane patrole u ​​svojim vodama zbog naglog porasta broja izbjeglica Rohindža, koji od novembra dolaze iz prenatrpanih kampova u Bangladešu.

Indonezija je ranije tolerisala izbjeglice, dok su ih Tajland i Malezija tjerali, međutim, sve je veća netrpeljivost nekih Indonežana prema Rohindžama iako su i oni muslimani.

Indonezija, poput Tajlanda i Malezije, nije potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o izbjeglicama iz 1951. godine, tako da nije u obavezi da prihvati Rohindže, a do sada su izbjeglice dobile barem privremeni smještaj.

Bonus video: