Hjuman rajts voč: Izraelska vojska ispaljivala granate sa bijelim fosforom na stambene zgrade u Libanu

U izveštaju piše da nema dokaza o opekotinama od bijelog fosfora u toj zemlji, ali da su istraživači čuli za moguća oštećenja disajnih organa

4008 pregleda 0 komentar(a)
Libanska vojska na ulicama grada Avkara (Ilustracija), Foto: Reuters
Libanska vojska na ulicama grada Avkara (Ilustracija), Foto: Reuters

Organizacija za ljudska prava Hjuman rajts voč (HRW) saopštila je da je izraelska vojska ispaljivala zapaljive granate sa bijelim fosforom na stambene zgrade u pet gradova i sela na jugu Libana i u danas objavljenom izvještaju upozorava na moguće povređivanje civila i kršenje međunarodnog prava.

U izveštaju piše da nema dokaza o opekotinama od bijelog fosfora u toj zemlji, ali da su istraživači čuli za moguća oštećenja disajnih organa.

HRW advokati kažu da se po međunarodnom pravu smatra zločinom ispaljivanje takve municije u naseljenim područjima.

Izrael tvrdi da bijeli fosfor samo koristi kao dimnu zavjesu i da ne cilja civile.

Ta hemijska supstanca može da izazove požar u zgradama i spali ljudsko meso do kosti.

Preživjeli su u opasnosti od infekcije i mogu da im otkažu respiratorni organi čak i ako su opekotine male.

U izvještaju su objavljeni intervjui s osam stanovnika južnog Libana i HRW kaže da je geolocirala snimke sa gotovo 47 fotografija i videa koje pokazuju kako granate bijelog fosfora padaju na stambene zgrade u pet libanskih gradova i sela.

Libansko Ministarstvo zdravlja je saopštilo da je su liječene najmanje 173 osobe poslije izlaganja bijelom fosforu.

Istraživači su pronašli da su kontroverzne zapaljive granate korišćene u Kfar Kili, Majs al- Džabalu, Bustanu, Markabi i Aita al -Šahabu i da su ti gradovi najviše pogođeni u prekograničnim sukobima koji traju osam mjeseci.

HRW sa sjedištim u Njujorku zajedno s organizacijom Amnesti internešenel je takođe optužila Izrael za korišćenje bijelog fosfora u oktobru prošle godine, manje od mjesec dana poslije početka sukoba između izraelske vojske i libanskog Hezbolaha duž južne granice Libana s Izraelom.

U tom izvještaju HRW poziva Vladu Libana da dopusti Međunarodnom krivičnom sudu da istraži i pokrene sudski proces zbog ozbiljnih međunarodnih zločina u Libanu od 2023.

Jedan istraživač je rekao da bi nedavna izraelska upotreba fosfora trebalo da motiviše druge zemlje da pokrenu hitnu akciju u tom cilju.

Više od 400 osoba je ubijeno u Libanu, većinom boraca, ali i 70 civila.

U Izraelu je ubijeno 15 vojnika i deset civila od oktobra prošle godine. Desetine hiljada stanovnika raseljene su sa obje strane granice.

Bonus video: