Raketni napad na Golansku visoravan stvorio je mogućnost daljeg širenja rata na Bliskom istoku.
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan je zaprijetio Izraelu vojnom intervencijom - a odmah je stigao odgovor iz Izraela.
"Kao što smo ušli u Nagorno-Karabah, kao što smo ušli u Libiju, i sa njima ćemo učiniti isto", rekao je on na jednoj priredbi svoje vladajuće partije AKP u Rizeu na Crnom moru.
Erdogan se pozvao na konflikt u Nagorno-Karabahu, gdje je između ostalog i dronovima podržao Azerbejdžan kao sukobljenu stranu.
U Libiji, zemlji u kojoj vlada građanski rat, Ankara vojnom opremom i osobljem pruža podršku međunarodno priznatoj vladi.
Tabloid Bild piše: "Turski vlastodržac se stalno otvoreno stavlja na stranu palestinskih terorista Hamasa. On pri tome prećutkuje jezive zločine terorista od 7. oktobra 2023, u kojima je 1.200 ljudi ubijeno a više stotina kidnapovano i odvedeno u Gazu."
Tako je i sada. Erdogan je pohvalio napredak turske vojne industrije i iznio zahtjev da Turska postane još jača. Nema onog što ne možemo da učinimo – samo treba da budemo jaki, rekao je.
"Erdogan je u posljednje vrijeme stalno huškao javnost protiv Izraela i antisemitski vrijeđao izraelskog premijera Bejamina Natanjahua", konstatuje tabloid Bild.
Dnevnik Cajt onlajn navodi da su se "od početka rata u Gazi odnosi između Izraela i Turske drastično pogoršali. Erdogan o islamističkom Hamasu govori kao o "oslobodilačkoj organizaciji" a izraelskog premijera Benjamina Netanjahua je uporedio sa Adolfom Hitlerom. Sredinom jula, Erdogan je rekao da njegova zemlja neće više da odobrava saradnju između NATO i Izraela dok se na palestinskim područjima ne uspostavi održiv mir".
Svi mediji koji su pisali o Erdoganovim izjavama prenijeli su i riječi izraelskog ministra spoljnih poslova Izraela Kaca koji je povodom izjave turskog predsjednika rekao:
"Erdogan nastavlja tamo gdje je stao Sadam Husein i prijeti napadom na Izrael. Neka se samo sjeti šta se tamo dešavalo i kako je Sadam završio", napisao je Kac na platformi X.
Godine 2003, jedinice SAD su umarširale u Irak. Vojna intervencija je dovela do svrgavanja tadašnjeg iračkog diktatora Sadama Huseina. Tri godine kasnije, Husein je pogubljen zbog masakra and Kurdima i šiitima.
Otkako je počeo rat, odnosi Izraela i Turske su se drastično pogoršali. Erdogan je nazvao Hamas "oslobodilačkom organizacijom" i šefa izraelske vlade Netanjahua je uporedio sa Hitlerom.
Sredinom jula, Erdogan je izjavio da njegova zemlja više neće da odobrava saradnju između NATO i partnerske zemlje Izraela, dok se na palestinskim područjima ne postigne održiv mir. Najnovije prijetnje turskog šefa države su u direktnoj vezi sa strahom od rastuće ratne opasnosti na Bliskom istoku."
Kelner štat-ancajger je – poput niza drugih dnevnih listova - prenio i riječi stručnjaka za Tursku i islam, Erena Guverčina koji kaže da prijetnju turskog predsjednika ne treba shvatiti ozbiljno: "Kada Erdogan govori bez telepromptera, izbija na vidjelo pravi Erdogan", napisao je Guverčin takođe na platformi X. I dodao: "Kao što Putin već godinama ne pravi nikakvu tajnu od toga kakve ciljeve sledi, ne pravi ni Erdogan tajnu od svojih ciljeva. I kao i u slučaju Putina, Evropa pravi istu grešku i ne sluša pažljivo."
Bonus video: